Alopesi Nedir?

Alopesi

Halkı dilinde saç dökülmesi olarak bilinen Alopesi, aslında sadece saç için değil vücudunuzun göğüs, kol, bacak, kaş ve kirpiklerde meydana gelen kıl kayıplarının hepsine verilen isimdir. Kadınlarda ve erkeklerde görünen türlerinde bazı farklılar vardır ve bunlar hem yapı hem de tedavi itibariyle bariz farklılıklardır.

Alopesi

Saç dökülmesinin birçok nedeni olmakla birlikte bazı durumlar bu süreci hızlandırmakta ve hatta direkt olarak sebebiyet verebilmektedirler. Stres, sagara, beslenme bozuklukları, kronik hastalıklar (şeker hastalığı, AIDS, mantar enfeksiyonları, sifiliz gibi), doğum, yıkıcı diyet, ağır hastalıklar, ağır cerrahi işlemler, tiroid bezinin az veya çok çalışması, duygusal stres, kan sulandırıcı ilaç kullanımı, doğum kontrol ilaçları, A vitamini eksikliği, antidepresanlar, tansiyon ilaçları, kalp ilaçları ve kansızlık gibi durumlarda saç dökülmesi sıkça rastlanan semptomlardandır.

Belli bir miktardaki saç dökülmesi normal kabul edilebilir, özellikle de günde 100 kadar saç telinin dökülmesi direkt bir sorun olduğu anlamına gelmek. Telogen evresinde (saçın oluşumun üç evresinden biri) dökülen bu saçların yerine yenisi çıkacaktır.

Adnrogenetik alopesi bu farklılıklardan biridir ve erkek tipi kellik olarak da adlandırılabilen bu tip çoğunlukla erkeklerde hormonlara bağlı olarak ortaya çıkan saç dökülmelerinin kelliğe kadar uzayan bir türüdür. Erkeklik hormonunn etkilenmesinden dolayı ergenlik döneminden sonraki herhangi bir dönemde ortaya çıkan ve alın bölgesindeki saç çizgisinin geriye çekilmesiyle ortaya çıkmayan başlayan saç dökülmesidir. Androgenetik saç dökülmesinin genetik kökenleri de vardır. Ayrıca her ne kadar erkek tipi saç dökülmesi olarak bilinse de nadir olarak kadınlarda da görülebilmektedir. Kadınlarda genel olarak kellik değil de daha çok seyrelme olarak görülmektedir. Saç köklerinin androjene hassasiyeti ne kadar çoksa saç dökülmesi o kadar hızlı görülür.

Alopesi areata ise saç kıran olarak bilinen bir türdür. Kadınlarda da erkeklerde de görülebilen bir tür olan alopesi areata bağışıklık sisteminin yanlışlıkla saç foliküllerine saldırısı sonucu meydana gelmektedir. Bu yanlışlığın nedeni tam olarak bilinmemektedir. Alopesi areate yani saç kıran 20li yaşlarda daha yaygın olarak görülmektedir. Saç kıranda tamamen kel olma bir durum değil daha çok bir bölgede toplanan saç dökülmesi ve kısmı kellik ortaya çıkmaktadır ve bu saçsız bölge kafa derisi üzerinde birden çok yerde görülebilmektedir. Hatta bazen kaç ve sakal bölgesine yayılma ihtimali vardır.

Alopesi areata tam olarak bir kellik olarak adlandırılmadığından saçlar 6 ay ile 1 yıl içerisinde yerine gelebilmektedir ancak bazı durumlarda yeni gelen saçlar daha ince telli ve beyaz olabilir. Tedavi yönetimi olarak 4 – 6 haftada 1 saç derisine kortikosteroid enjekte edilmektedir. Bunun yanında şiddetli saç kıran kişilerin tedavisinde ise immünoterapi en etkili yöntem olarak önerilmektedir. Ultraviyole ise son seçenek olarak diğer tedavi yöntemlerinin yetersiz kaldığı durumlarda tercih edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir