Anne Sütünün Faydaları ve Önemi

Anne Sütünün Faydaları ve Önemi

Geçmişten günümüze kadar çeşitli ortamlarda ve uzmanlar tarafından aktarılan anne sütünün faydaları ve önemi çocukların sağlıklı olarak yetişmesi için en değerli besinler arasında yer almaktadır. Özellikle ilk 6 ay anne sütü ile beslenen çocuklar, gerekli proteinleri almakta ve bünyesinde barındırmış olduğu koruyucu besinler sayesinde çeşitli hastalıklarında önüne geçilmesi için şiddetle tavsiye edilmektedir.

Küçük bebek ve çocukların protein, demir, yağ ve vitamin gibi besin değerlerine ihtiyacı bulunmaktadır. Söz konusu olan besinler, doğada yer alan tüm gıda maddelerinde bulunabilmekte ancak bu gıdaların bebekler için tüketimi imkânsızdır. Aynı zamanda sayılan tüm besin değerlerinin, tek bir noktada buluşmuş olması, anne sütünün değerini daha da önemli hale getirmektedir. Anne sütünde yeterli seviyede vitamin miktarı bulunmakta ve bunun için ilk 6 ay sürede emzirilen bebekler için su ihtiyacı hissedilmemektedir. Buna bağlı olarak ilk 6 ay sürede bebeklere su verilmek pek tavsiye edilmemektedir. Söz konusu olan vitamin, demir ve yağ besin değerlerinin bulunduğu anne sütünde, aynı zamanda solunum yolu enfeksiyonu ve ishal gibi hastalıklardan korunma avantajları da yer almaktadır. Yalnızca bebeklerin daha sağlıklı büyümesi için tavsiye edilmeyen anne sütünde, aynı zamanda çocuk ve anne arasındaki bağların daha da etkili olması da görülmektedir. Yeterli seviyede demiri barındıran anne sütü sayesinde, bebeklerde kansızlık görülmemesi de sağlanmaktadır.

Anne Sütünün Faydaları

Doğanın en değerli ve en özel mucizesi olarak adlandırılan anne sütü, günümüzde çeşitli kişiler tarafından bebeklere mutlaka sağlanması gereken besinler arasında ilk sırada yer almaktadır.

Anne Sütünün Faydaları

Ancak yeni bebek sahibi olmuş anneler, yeterli derecede bilgi ve deneyim sahibi olmadığı durumlarda bebeklere ilk 6 ay anne sütünün yanında su ya da çeşitli ek gıdalarında verilmeye çalışıldığı bilinmektedir. Son derece yanlış olan bu uygulama, uzman kişiler tarafından aktarılan anne sütünün faydaları sayesinde, yeterli seviyede ilk 6 ay anne sütü tüketmiş olan bebekler için ek takviyelerin kullanılmaması gerektiğine sıkça dikkat çekilmektedir.

Anne sütünde yeterli derecede vitamin bulunduğundan dolayı bebekler su tüketme ihtiyacı hissetmemekte ve bunun içinde 6 ay süre içerisinde su verilmeye gerek duyulmamaktadır. En saf ve faydalı besinler arasında yer alan anne sütü, aynı zamanda daha sonraki yıllar için çocuklarda görülebilecek olan obeziteyi de önlemektedir. Anne sütünde yer alan yap oranının fazla olması sayesinde, bebekler tam olarak doyuyor ve gereksiz ek besinlerin tüketilmemesi ile birlikte de şişmanlık ve obezitenin nüne geçilmiş oluyor.

Anne Sütünün Önemi

Sağlığa ve gelişime saymakla bitmeyen faydaları olan anne sütü, bebeklerin dışkılarını rahat çıkarabilmesini de sağlamakta. Kolostrum bağırsa hareketlerini hızlandırmakta olan anne sütünün önemi bunun yanı sıra, düzenli olarak anne sütüyle beslenen kız çocuklarında, daha sonra meme kanseri görülme riski de ciddi oranda düşmektedir.

Özellikle çocuklardaki büyüme oranlarını da etkilemekte olan anne sütü, bünyesindeki vitamin ve proteinler sayesinde bağırsak ve beyin gibi organların daha gelişmiş olmasını da sağlamaktadır. Ayrıca boy uzama konusunda da yardımcı olan anne sütü, bunun ile birlikte çocukların beyin gelişimlerinin de daha üst seviye de olmasını sağlayarak, I.Q. seviyelerinde artış olmasına yol açmaktadır. Bebekler için yararlı bakterilerin tümünün yer almış olduğu anne sütü, tüketimi sağlandığı takdirde bebeklerin vücuduna girmekte ve pek çok farklı hastalık çeşitlerinden de bebekleri korumaktadır. Söz konusu olan anne sütü ilk 6 ay kesinlikle tüketilmesi gereken besinler arasında yer almakta ve hatta bu durum bebeklerin 2-3 yaşına kadar aralıklarda anne sütünü tüketmeleri konusunda özen gösterilmesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir