Aşırı Terleme Nedenleri Nelerdir?

Terleme sorununun çözümü nedir

İnsanlar arasında en büyük sorunlardan birisi olan terleme kimi zaman normal, kimi zaman ise aşırı olarak görülmektedir. Genel olarak yaz aylarında yaygın olarak görülen aşırı terlemenin nedenleri konusunda çeşitli açıklamalar yapılabilmektedir. Genellikle aşırı terleme vücut sıcaklığının artması sonucunda beyin, ter bezlerine uyarı gönderir. Vücutta yer alan aşırı sıcaklığın önlenebilmesi için ter bezlerinden meydana gelen suların, vücuttan atılarak vücut sıcaklığının gereken seviyelerde olması sağlanmaktadır. Ancak bu tür terlemeler, bazı kalıtsal hastalıkların habercisi olabilmekte ve terleme konusuna bu nedenle dikkat edilmelidir. Daha çok yaz aylarında yaygın olarak görülen terleme, bunun ile birlikte soğuk havalarda da meydana gelebilmektedir. Koltuk altı, el ve ayaklarda yaygın olarak yaşanan bu durumda, kişiler özgüven kaybı yaşayabilmektedir. Özellikle ellerde meydana gelen terleme nedeni ile selamlaşma ve tokalaşma konusunda sıkıntılar yaşanmaktadır. Bu durumların önlenmesi için tıp alanında çeşitli tedavilerin sağlandığı gibi, doğal yöntemler ile birlikte terlemelerin en aza indirilmesi mümkün hale gelebilmektedir.

Terleme sorununun çözümü nedir

Terleme Çeşitleri Nelerdir?

Yüz ve ellerde görülen terlemeler, genel olarak çocukluk dönemlerinde başlamaktadır. Sağlık alanında normal ve aşırı olarak iki farklı gruba ayrılan terleme çeşitleri aynı zamanda her 100 kişiden 3 kişide meydana gelmektedir. El, yüz ve ayaklarda görülebilecek aşırı terlemenin önlenmesi için uzman kişiler tarafından verilen tavsiyelerde, düzenli olarak yıkanma seçenekleri bulunmaktadır. Her sabah, gün içerisinde ve yatmadan önce mutlaka el, yüz ve ayakların düzenli olarak yıkanması ve de banyoların 2-3 günde bir yapılması gerekmektedir. Aynı zamanda oldukça kavurucu ve sıcak geçen yaz aylarında uyumak neredeyse imkânsız hale gelmektedir. Gece uykusunda meydana gelen aşırı terlemelerin bir nedeni de, odaların havasız ve gereğinden fazla sıcak olmasıdır. Bu tür durumlar için odaların gün içerisinde havalandırılması ve de öğle saatlerinde odaların içerisine güneş ışınlarının girmesinin önlenmesi gerekmektedir.

Terleme Tedavileri Nelerdir?

Kimi zaman cerrahi, kimi zamanda ayakta tedaviler ile gerçekleştirilen terleme tedavileri için, özel klinik ortamlarında teşhislerin yapılması gereken terleme sorunlarında, hastaların fiziksel özelliklerine göre farklı tedavi çeşitleri uygulanmaktadır. Terleme tedavisi yöntemleri arasında son yıllarda botox çeşitleri tercih edilmektedir. El ve ayak bölgelerinde meydana gelen tedavi yöntemleri, daha çok terlemenin belirli süreler için geçici olarak durdurulmasını sağlamak amacı ile yapılmaktadır. Yaklaşık 6 ay ile 12 ay arasını kapsayan tedavilerde, ter bezlerinin durdurulması sağlanır ve terlemeler bu süre içerisinde durdurulabilmektedir. Ancak belirtilen süreler dışında yeniden botox tedavilerinin yapılması gerekmektedir. Ayakta tedavi yöntemlerinde ise farklı ilaç kullanımları da bahsedilen tedavi çeşitleri arasında yer almaktadır.

Terlemeye İyi Gelen Bitkiler

Günümüzde çeşitli hastalıklar ortaya çıkmakta ve bu hastalıklar için farklı tedavi yöntemleri geliştirilmektedir. Ancak uzman doktorlar ve insanlar arasında tedavilerde daha çok bitkisel yöntemler tercih edilmekte ve yanlış ilaç tedavilerinde meydana gelebilecek olan olumsuz durumlara karşı en iyi çözüm olarak bilinmektedir. Söz konusu olan terlemeye iyi gelen bitkiler arasında siyah çay, güvercin ağacı, beyaz sandal ağacı, domates suyu, limon, buğday çimi suyu, Hindistan cevizi yağı, siyah çay ve yeşil çay gelmektedir. Özellikle son yıllarda yaygın olarak tüketilmekte olan yeşil çay ve siyah çay, terlemenin yanı sıra çeşitli hastalıkların önlenmesi ve iyileştirilmesi amacı ile de uzman doktorlar tarafınca sıkça tercih edilmektedir. Özgüven kaybına yol açan hastalıklar arasında en üst sıralarda yer alan terleme, kişilerde kötü kokulara da sebep olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir