Ayak Mantarı Nasıl Tedavi Edilir? Ayak Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Ayak Mantarı

Ayak mantarı günümüzde bir çok insanın ortak problemlerinin başında gelen bir sağlık sorunudur. Ayak mantarları bulaşıcı bir mikroorganizmalardır, nemli ve sıcak ortamda çoğalırlar. Ayakta genelde yara, kaşıntı ve çeşitli problemler doğururlar. Ayak mantarları genelde klinik olarak farklı görünüşlerde, farklı çeşitlerde olabilirler. Bu çeşitler, en sık görülen formları şu şekildedir;

 • Ayak serçe parmaklarında soyulma, beyaz nemli bir görünüm, yarık şeklinde olabilirler.
 • Ayak tabanlarınızda kuruluk, kepeklenme, yayılmış bir kızarıklık
 • Ayaklarda çeşitli toplanmış, beyaz su kabarcıkları ve çeşitli devam eden yaralar
 • Ayak tırnaklarında oluşan çeşitli kalınlaşmalar, tırnaklarda farklı renk değişimleri ve tamamen, kısmi tırnak kayıpları.

Bu verdiğimiz çeşitli belirtiler her zaman ayak mantarı için geçerli bi durum olmayabilir, sedef hastalığı, alerjik rahatsızlıklar, ayak yaralanmaları da bu durumlara işaret edebilir. Bundan dolayı bu belirtileri görünce tedavi yönteminizi kendiniz belirlemek yerine önce hekime başvurmanız gerekmektedir, ayağınızda oluşan hastalığın boyutunu yanlışlıkla arttırabilirsiniz.

Ayak Mantarı
Ayak Mantarı

Ayak Mantarı Tedavi Edilmezse Oluşacak Riskler

Ayak mantarı tedavi edilmezse oluşan mantarlaşma, kızarıklık ayak çevresine yayılabilir. Kasıklara ulaşabilir , tüm deriyi etkileyen sağlık sıkıntıları yaşayabilirsiniz. Ayak mantarı mümkün olduğu kadar erken tedavi edilmesi gereken bir cilt hastalığıdır. Sorun küçükken yapılacak, uygulanacak olan tedavi çok basittir. Basit bir iki ilaçla tedavisi gerçekleşir. Buna tam ters olarak tedavi sürenizi gün geçtikçe geciktirirseniz tedavi süresi uzarken, oluşan mantarlarda ikincil bakteriyel enefeksiyonlar gelişebilir.

Ayak Mantarı Çeşitleri

Ayak mantarlarını güncel tedavi üzerinde 4 çeşitte inceliyoruz. Bunlar Candida Tırnak Enfeksiyonu, Proksimal Subungual Onikomikoz, Distal Subungal Onikomikoz, Beyaz Yüzeysel Onikomikoz’dur.

Candida Tırnak Enfeksiyonu: Bu mantar türü ayak tırnaklarından daha yaygın olarak el tırnaklarında görülür. Mantar türleri arasında en bulaşıcı ve hızlı bulaşan, geç tedavi edilen mantar türü olarak bilinmektedirler. Tırnak diplerinde renk değişimi gözlenir, tırnak dipleri kalınlaşır, tırnak batması, tırnağın parlaklığının gitmesi gibi çeşitli sıkıntılar doğurur.

Proksimal Subungual Onikomikoz: Bayağı yaygın olan bir mantar türü olmamakla beraber HIV pozitif olan kişilerde çok sık görülmektedir. Proksimal Subungual Onikomikoz mantar türü, ayak tabanında oluşmaya başlar ve ciltte çoğu yere kadar ilerlediği görülmüştür. Tırnak köklerinde büyük yaralanmaya yol açar, tırnak dipleri sarı yada beyaza yakın bir renk alır, tırnak esnekliğini kaybederek çok sertleşir, kırılma eğilimi artar bu nedenle çok ağrılı geçen bir tedavi devri vardır.

Distal Subungal Onikomikoz:Ayak mantarı çeşitlerinde en çok rastlanan türdür. Ayaklarda oluşan mantarlar genelde bu türdedir. Bu tür ayak mantarları terlikle uzun süre dolaşmak, naylon oranı yüksek çorap kullanmak, ayakların bakımına yeteri kadar dikkat etmemek, yıkamamak ve yeteri kadar hava almayan ayakkabı ve çorap çeşitlerini kullanmaktan kaynaklanır. Tırnaklar rengini kaybederek matlaşır, Parmaklar arasındaki deriler dökülür, tırnaklar eşit oranda uzamaz ve keserken genellikle kırılır. Bazı durumlarda ağrıya neden olabilen bir mantar türüdür.

Beyaz Yüzeysel Onikomikoz: Proksimal subungual onikomikoz ayak mantarı türünden sonra en çok görülen ayak mantarı çeşididir. Tedavisi kolay olan bir ayak mantarı türüdür. Çoğu zaman iyi bir bakım, tıbbi ilaç yardımı alarak 7 gün içinde tedavi edilebilir. Tırnak üstünde beyaz çizgiler oluşur, tırnak kalınlaşır, renk matlaşır.

Ayak Mantarı Çeşitleri

Ayak Mantarı Tedavisi Nasıl Yapılır

Ayak mantarı tedavisi giriş seviyelerinde çeşitli bir kaç mantar kremiyle yapılır. Onun dışında daha ilerleyen ayak mantarları için hekimlerin çeşitli tedavi yöntemleri vardır. Bu tedaviler sırasında çok dikkat edilen şeyler ayağın terlememesi, çok sık ayakkabı kullanılmaması ve ayağın düzenli olarak yıkanması. Bugün ne kadar doğru olmasa da siz değerli okuyucularımız için bitkisel ayak mantarı tedavisi yöntemi paylaşacağız. Bu yöntemi ek olarak kullanmanızı, ayak mantarınız varsa önce hekime başvurup daha sonrasında ek olarak bu yöntemi kullanmanızı öneririz.

Elma sirkesinin ayak mantarıyla savaşı!

Bu vereceğimiz elma sirkesi tarifiyle düzenli olarak günde 2 kere ayağa uygulamanızı haftada bir kere tarifi yenilemenizi tavsiye ediyoruz.

Kullanacağınız Malzemeler:

 • 2 Litre içme suyu
 • 2 su bardağı elma sirkesi
 • Uygulamanız Gereken Adımlar

2 litre suyumuzu dayanabileceğimiz dereceye kadar kaynatın (otuz kırk derece), ardından hazırda bulundurduğumuz 2 bardak elma sirkesini kovaya ekleyiniz. Ardından hazırladığımız karışıma ayaklarımızı daldırıyoruz ve su soğuyana kadar ayaklarımızı kovanın içinde bekletiniz. Bu işlemlerden hemen sonra ayaklarınızı ılık bir suyla yıkayıp, sadece sizin kullandığınız bir havluyla kurulayınız.

Ayak Bakımı Nasıl Yapılmalı, Doğru Ayak Bakımı Nasıl Olmalı

Günlük olarak en fazla kirlenen vucüt bölgemiz şüphesiz ki ayaklar. Ayaklarla gün boyu bir ayakkabının içinde, gerek terleyerek, gerek tozlanarak gün geçiriyoruz. Bunlara ek olarak ayak mantarı olan kişilerin ayak bakımlarına daha fazla dikkat etmesi gerektiği aşikar bir konu. Bu sebeplerden dolayı sizlere bugün günlük evde ayak temizliği nasıl yapılacağını anlatacağız. Uygulamaları günlük olarak yapmanızı, aksatmamanızı öneririz.

Adım Adım Ayak Bakımı

 • Dayanılabilir sıcaklıkta bir kovaya su ekleyiniz
 • Kovada bulunan su içine duş jeli ekleyiniz, duş jeli ayağınızda bulunan mikropları kıracaktır.
 • Ayağınızı hazırladığınız kovanın içinde yaklaşık 5-15 dakika arasında bekletiniz.
 • El yardımıyla ayaklarınızı temizleyiniz.
 • Sünger diğer adıyla da ponza taşıyla topuk bölgenizde ki sertleşmiş derileri temizleyiniz, ayağınıza fazla baskı uygulamanıza gerek yoktur.
 • Ayaklarınızı sadece sizin kullandığınız, temiz bir havluyla kurulayınız.
 • Ayak tırnaklarınızı keserek, nemlendirici sürünüz.
 • Ardından ellerinizi yıkayıp bakımınızı bitiriniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir