B12 Vitamini Eksikliği Nelere Yol Açar?

B12 Vitamini Eksikliği Nelere Yol Açar?

İnsan sağlığı açısından bir hayli önemli olan B12 vitamini, hem bedensel hem de zihinsel sağlığın korunmasına katkıda bulunuyor. Özellikle kırmızı ette bol miktarda bulunan B12, yeterli miktarda alınmadığı takdirde çeşitli etkilerin ortaya çıkmasına kaynaklık ediyor. Bu nedenle kırmızı et dahil içeriğinde bolca B12 bulunan besinleri tüketmeye özen göstermelisiniz. Peki, B12 vitamini eksikliği nelere yol açar?

Yeterli miktarda alınmadığı takdirde huzursuzluk ve gerginlik gibi durumların yaşanmasına yol açan vitamin, böylelikle gündelik yaşam kalitesini doğrudan etkiliyor. Psikolojik belirtilerin yanı sıra kişinin kendisini halsiz hissetmesine yol açan B12 eksikliği, çabuk yorulmaya ve dinlenme ihtiyacı hissetmeye kaynaklık ediyor. Örneğin kısa mesafe yürüdüğünüz halde çok daha uzun bir yolu gitmişçesine yorulabilirsiniz.

Çabuk yorulmanın dışında B12 vitamini eksikliğinin en önemli belirtileri arasında baş ağrısı ve enerji düşüklüğü de bulunuyor. Dinlenmiş olmanıza rağmen belirli bir işi yapmak istemiyor olmanız mümkün. Bunun yanında kendinizi mutlu hissedemiyor ve belirli bir işi yapacak enerjiyi bir türlü bulamıyor olabilirsiniz. Tüm bu belirtiler, B12 vitamini eksikliğine bağlı bir şekilde ortaya çıkabiliyor. Ancak bunun kararını elbette danışacağınız uzman doktor verecektir.

Kimi durumlarda vitamin eksikliği ile belirli hastalıklar birbiri ile karıştırılıyor. Örneğin depresyon bu duruma örnek verilebilir. Hafif şiddette yaşanan depresyon, B12 eksikliğinde zincirleme reaksiyon olarak ortaya çıkabileceği gibi psikolojik hastalık olarak da meydana gelebilir. Bunun için iç hastalıkları uzmanına muayene olmanız gerektiği gibi psikiyatrist bölümüne de uğramanız gerekebilir.

B12 Vitamini Eksikliği Nelere Yol Açar?

B12 Yönünden Zengin Besinler

B12 vitamini eksikliği yaşıyorsanız öncelikle bu durumun kaynağına inmelisiniz. Eğer sorun yanlış ve yetersiz beslenmekten kaynaklanıyor ise öncelikli olarak beslenme tarzınızı değiştirmeyi deneyebilirsiniz. Gün içerisinde özellikle B12 açısından zengin yiyeceklere yönelmeniz mümkün.

Ciğer, ton balığı ve biftek gibi yiyecekleri daha sık tüketerek vücudunuza B12 alabilirsiniz. Söz konusu besinler B12 açısından son derece zengindir. Baş ağrısı ve baş dönmesi gibi durumlar karşısında gıda takviyesi almayı da deneyebilirsiniz. Bunun için doktora danışmanız elbette önem teşkil ediyor. Uygun ilacı verecek olan doktorunuz, kısa sürede toparlanmanızı sağlayacaktır.

Unutmamanız gereken yegane şey gıda takviyelerinin belirli bir süre boyunca size destek olacağıdır. Beslenme düzeninizi değiştirmeniz takdirde B12 eksikliği dahil pek çok farklı rahatsızlık ile karşılaşabilirsiniz. Gıda takviyeleri ve ilaç desteği, belirli bir periyot boyunca vücudunuza vitamin sağlıyor. Ancak uzun süreli döneme bakıldığında beslenme alışkanlığını değiştirmeyen kişilerde tekrar vitamin eksikliği ortaya çıkabiliyor.

B12 Eksikliği Saç Dökülmesine Neden olur mu?

Sağlıksız beslenmek ve beraberinde B12 eksikliği yaşamak, saç dökülmesi gibi bir problem ile karşı karşıya kalmanıza kaynaklık ediyor. Saç hücrelerinin güçsüzleşmesi sonucunda koparak dökülme sorunu yaşanıyor. Zamanla çok daha büyük bir sorun ile karşılaşmanıza yol açan durum, derhal önlem almayı gerektiriyor.

Vücudunuzda B12 vitamini eksikliği olup olmadığını anlamak için kan testi yaptırabilirsiniz. Bunun için tam teşekküllü bir hastaneye gitmenize de gerek yok. Başvuracağınız sağlık ocağı, B12 eksikliği de dahil olmak üzere pek çok sorunun anlaşılmasını sağlıyor. Uygulanan kan testi sonucunda aile hekiminizden profesyonel destek alabilirsiniz.

Cilt sağlığının korumasında da görev alan B12, yeterli miktarda tüketilmediği durumlarda çatlak ve soluk görünüm gibi etkilerin oluşmasına yol açıyor. Beden sağlığınızı korumak da dahil cildinizin daha iyi görünmesi için de B12 vitaminine dikkat etmelisiniz. Kırmızı etin yanı sıra peynir ve yumurta gibi besinleri de tüketerek yüksek miktarda B12 vitamini alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir