Bipolar Bozukluk Nedir?

Bipolar Bozukluk

Bipolar bozukluk ruh halindeki aşırı değişimler olarak tanımlanabilir. Daha sebebi belli olmasa da çevre ve genetik faktörlerden dolayı ortaya çıktığı düşünülüyor. Bu rahatsızlık kişilerin insan ilişkilerinde ve kariyerlerinde başarısız olmalarına neden oluyor. Hatta intihara bile sebep olabiliyor. Bunun nedeni ise ani taşkınlık ve coşkunluk yaşamalarıdır. Normal yaşam sürdürürler ama birden ‘’mani’’ dediğimiz aşırı hareketli, konuşkan, enerjik bir ruh haline dönüşebilirler. Sonrasında ise ruh hali çökmüş, depresif bir hal alabilirler.

Hastalığın iki ayrı dönemini detaylı olarak ele almak gerekirse, mani yani taşkınlık döneminde kişiler kendilerini aşırı enerjik, coşkulu hisseder. Hatta olmayacak şeyleri kendilerinde yapabilecek güçte hissederler. Abartılı düşünceler kurup ona inanırlar. Uyku düzeninde kesinlikle bozulma görülür. Kişi uyku gereksinimini reddeder. Aşırı heyecanlı, eğlenceli faaliyetlere katılma ihtiyacı hisseder.

İkinci bir dönem olan depresyon ve çöküntü dönemi ilk dönemde görülen ruh halinin tam tersidir. Hasta kendini mutsuz, işe yaramaz, karamsar, özgüvensiz, suçlu, değersiz hisseder. Zevk aldığı şeylerden artık önceki gibi tat alamaz. Ölüm ve intihar düşünceleri işte bu dönemde ortaya çıkar. Hatta bu dönemde nedeni belli olmayan beden ağrıları baş gösterir.

Erkek-kadın fark etmeksizin hastalığın başladığı yaşlar 20-25 yaş arasıdır. Hastalığın ortaya çıkma nedeni genelde genetik olarak nitelendirilir. Ayrıca bunun oranı 2/3’tür. Diğer nedeni ise beyinde hücreler arası iletinin iyi iletilememesidir. Bu olay beynin bellek, öğrenme ve duygudurumunu karmaşıklaştırır. Stres ve travmaların da bipolar bozukluğa neden olduğu da doktorlar tarafından kesinleştirilmiştir. Örneğin işini kaybetmek, ölüm, doğum gibi olaylar. Hastalığın seyrindeki en önemli etkin mevsimlerdir. Hastalar yaz aylarında taşkınlık, coşkunluk yaşarken kış ayında ise depresyona girip çökkünlük hissederler.Kış mevsiminden yaz mevsime geçişin hastanın en çok alevlendiği dönemdir diyebiliriz.

Bipolar Bozukluk
Bipolar Bozukluk

Bipolar Bozukluğun Tedavisi Var mı?

Belli bir tedavisi olmasa da ilaç kullanımı bu hastalığa sahip olan kişiler için çok büyük bir önem taşımaktadır. Eğer bipolar bozukluk tedavi edilmezse insanlar uzun süre ya mani dönemde ya da depresyon dönemde kalabilirler. Tedavi edilmese eğer mani dönem birkaç ay sürebilir. Tedavi olmayan depresyon döneminin süresi ise 6 aydır. Hastalar bu iki dönemi geçirdikten sonra normale dönerler. Ancak bazı hastalar hiç ara vermeden bu döngü içinde dolanırlar. Belli bir tedavisi olmadığı için doktor ve hasta ortaklaşa bir tedavi yöntemi bulmalılar. İlaç verilse dahi hastanın günlük yaşamını düzenlemesi gerekmektedir. Hastayı tedavi etme amacıyla birlikte yeniden hasta olmasını engellemek diğer bir amaçtır. Günlük yaşamında nelerin düzenlenmesi gerektiği konusuna gelecek olursak:

 • Öncelikle hastalığınızı kabul etmeniz ve çevrenizdeki insanlarla paylaşın.
 • Uykunuzu düzene sokun.
 • Mümkün olduğunca alkolü ve sigarayı az tüketin ya da hiç içmeyin
 • Stresinizi azaltma yöntemleri bulun.
 • Düzenli egersiz yapın böylelikle hem stresiniz azalır hem sağlıklı yaşam için bir adım atmış olursunuz.
 • Depresyon, çöküntü gibi duygularınızla başa çıkacak yöntemler bulun.
 • Nefes egsersizi yapın.
 • Dengeli beslenin.

Böyle ufak tefek düzenlemelerin rahatsızlığınıza yardımı dokunacaktır. Bu hastalığın belirtilerini en başında fark edip doktora gitmek en büyük yararı sağlayacaktır. Hatta doktorun hastanın yakınlarıyla görüşüp onları nelerin beklediğini hangi davranışlarla karşılaşabileceklerini doktorun anlatması gerekir.

En Belirgin Belirtileri Nelerdir?

Belirtileri fark edip anında doktora gitmek hastalığın ilerlemesini durdurmada en önemli etkendir. Aşağıdaki belirtileri fark ettiğiniz an doktora gitmeniz gerekir:

 • Uyumayı reddetme veya az uyuma
 • Karşıdaki insanlara rahatsızlık verici davranışlarda bulunma
 • Aşırı konuşma durumu
 • Hemen heyecanlanmak hatta huzursuz olma durumları
 • Sonunu düşünmeden aşırı para harcama
 • İştahta aşırılaşma veya düşüş
 • Ani kilo verme durumu veya alma durumu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir