Botulizm nedir? Tedavisi Nasıl Yapılmalı

Botulizm nedir

Clostridium botulinum toksininin yol açtığı bir hastalıktır. Besin dolayı botulizm, ticari veyahut evde hazırlanan konserve, sucuk ve jambon gibi anaerob, vakumlu, tuzu olmayan veyahut şekersiz ortamda depolanmış gıdaların pişirilmeden yenmesiyle; bebeklik botulizmi, 1 yaşından ufak bebeklerde botulinum sporları sahibi olan balın yenmesiyle; yara botulizmi, yaraya bulaşan sporların ürettikleri toksine bağlı meydana gelir. Botulinum toksini gıdalara, suya karıştırılarak biyolojik terör aracı olarak kullanmak mümkün. Bu halde ağız yolu ile alındığında veyahut toz biçiminde solunduğunda zehirlenme tablosu oluşturur.

Ağız yolu ile bir tadımlık (0,05 mikrogram) botulinum toksininin alınması dahi zehirleyicidir. Öldürücü miktarları; 70 kg’lık bir yetişkinde ven içerisine verildiğinde 0,09-0,15 mikrogram, solunum yolu ile alındığında 0,8-0,9 mikrogram, ağız yolu ile alındığında 70 mikrogramdır.

Toksik Etki Mekanizması:

Zehirlenmelerin çoğundan C.botulinum’ un A, B, E ve nadiren olarak F tarzı toksinleri mesuldür.C.botulinum toksini, periferik sinir sistemi ve baş çiftlerinde presinaptik kolinerjik sinir uçlarından asetilkolin salıverilmesini önler ve sinir adale kavşağında iletimi bozarak zehirleyici tesirlerini gösterir.

Botulizm
Botulizm

Besin dolayı botulizmde toksinle bulaşmış gıdanın yenmesi gerekmektedir. Bebeklik botulizminde ise bebeğe yedirilen balın içindeki sporların onun olgunlaşmamış mide bağırsak kanalında çoğalarak botulinum toksini meydaan getirdiği bilinmektedir. Yara botulizminin oluşması içersinde de botulinum sporlarının yaraya bulaşması, üremesi ve toksinin açığa çıkması gerekmektedir.

Botulizm Konulan Tanı:

Hikâye, belirti ve bulgularla konulur.

Boğaz ağrısı, yutma güçlüğü, çift görme yakınmaları yanında ev yapımı konserve yeme hikayesi olanlarda, çoğu sefer benzeri konserveden yiyen ansızın EPEY kişide gıda dolayı botulizm akla gelmelidir. Botulizm varsayılan hastada myastenia gravis, poliomiyelit, Guillain-Barre belirtisi, başka kimyevi madde veyahut gıda zehirlenmeleri, trişinoz ve difteri ile ayırıcı tanı yapılmalıdır. Kabızlık, hipotoni, emmeme bulguları ve bal yedirilme hikayesi olan 1 yaşından ufak bebeklerde bebeklik botulizmi düşünülmelidir. Yara botulizminin tanısında madde bağımlılığı ve eroin tüketimi soruşturulmalıdır.Botulizmin net tanısı gıdada, hastanın serumunda ve dışkısında özgül toksinlerin saptanması ile konulur, fakat ileri laboratuvar yöntemleri gerektirdiği içersinde uygulamada kullanılmaz.

Tedavi :

Botulizm şüphesi olan her hasta kesinlikle yoğun bakım koşullarında ve icabında ventilatör dayanağı ile izlenmelidir. Botulizme bağlı felç haftalar, hem de aylar sürebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir