C Vitamini Nedir ve Ne İşe Yarar?

C Vitamini Nedir

Sağlıklı bir bedene sahip olmak, düzenli ve sağlıklı beslenmekten geçiyor. Günümüzde ise sağlıklı beslenmek artık oldukça zor bir kavram olarak nitelendiriliyor. Yoğun geçen iş hayatı, koşuşturmalı gündelik yaşam ve stres gibi faktörler, sağlıklı beslenmeyi engelliyor. Yoğunluk yaşanılan süreçlerde öğünlerin atlanması dahi mümkün oluyor. Oysa öğün atlamak, ne yazık ki hastalıklara davetiye çıkarıyor. Güne kahvaltı ile başlamamak, doğrudan vücudun savunma mekanizmasını güçsüz hale getirebiliyor. Bunun yerine aperatif sınıfına giren yiyeceklerin tüketilmesi, gerekli vitamin ve mineral desteğinden uzak kalınmasına yol açıyor. Nitekim C vitamini gibi vitaminlerin alınmaması, zihinsel ve fiziksel olmak üzere çeşitli problemlere yol açıyor. Peki, C vitamini nedir ve ne işe yarar?

Suda eriyen bir vitamin olan C vitamini, vücudun pek çok noktası adına faydalı özelliklere sahiptir. Gün içerisinde yeterli miktarda C vitamini tüketmemek, kişinin hastalıklara karşı daha zayıf ve savunmasız kalmasına yol açıyor. Özellikle kış aylarında alınmadığı takdirde soğuk algınlığı, grip ve nezle gibi hastalıklara yakalanma şansı artıyor.

Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde etkin bir şekilde rol oynayan vitamini gün içerisinde yeterli miktarda tükettiğinizden emin olmalısınız. Bunun için çeşitli gıda takviyelerine başvurabileceğiniz gibi meyve tüketimini arttırmanız da mümkün. Özellikle portakal gibi turunçgiller, C vitamini deposu olarak biliniyor. Meyve tüketimini gündelik yaşamanızın bir parçası haline getirerek C vitamini dahil pek çok vitamini edinebilirsiniz.

C Vitamini Nedir

C Vitamini Ne İşe Yarar?

Bağışıklık sistemini güçlendiren vitamin, bunun yanı sıra ciltteki kolajenin artmasını destekliyor. Bu sayede çok daha genç görünmeniz mümkün hale geliyor. Cilt üzerindeki yaşlılık etkilerini azaltan vitamin, gergin ve dolgulu bir cilde kavuşmanıza yardımcı oluyor. Ayrıca daha eşit tonda bir cilde de sahip olmanız mümkün.

Bağ dokularının, tendonların, damarların ve kıkırdakların kendisini yenilemesini ve sağlıklı kalmasını sağlayan vitamin, bakteriyel enfeksiyonun önlenmesinde de rol oynuyor. Damardaki kan pıhtılaşmasını düşüren C vitamini, diş eti kanaması, yara ve yanık gibi durumların tedavisinde de önemli bir paya sahiptir.

Söz konusu vitaminin yeterli miktarda alınmasını önemli kılan bir diğer özellik ise vücutta depolanmamasıdır. Yani tüketeceğiniz meyve ve bitki gibi besinler sonrası vücudunuzda C vitamini saklanmıyor. Bu nedenle gerektiğinde vücut sisteminin vitaminden faydalanması zorlaşıyor. Bunun yerine günlük olarak C vitamini yönünden zengin gıdaların tüketilmesi, vücudun ihtiyaç duyduğu desteği görmesini mümkün kılıyor. Ayrıca bu esnada meyvelerin diğer faydalarından yararlanmak da kolaylaşıyor.

Hangi Besinlerde Bulunur?

Özellikle portakal, limon, rezene, kivi, kavun, çilek, yaban mersini, maydanoz, roka, papaya, taze fasulye, tatlı patates ve bezelye, C vitaminini bulunduran besinler arasında yer alıyor. Ayrıca çay olarak tüketilmesi tavsiye edilen kuşburnu da C vitamini yönünden zengindir. Özellikle soğuk kış günlerinde evde demleyeceğiniz kuşburnu çayı, hastalıklardan korunmanıza yardımcı oluyor.

Sivilce lekeleri ve güneş izleri gibi cilt sorunlarında da sıklıkla başvurulan C vitamini, serum olarak kullanılabiliyor. Özellikle cilt yüzeyindeki sorunların ortadan kalkması için gece uygulanan vitamin serumları, kısa sürede etkili sonuçlar sunuyor. Bunun yanında vitamini gıdalar ile tüketmeye özen göstererek içerinden de cildinize destek olabilirsiniz.

Besinlere dikkat edemiyorsanız suda eriyen kapsül şeklindeki vitamin takviyelerini de almayı düşünebilirsiniz. Genellikle doktor tavsiyesi ile alınması önerilen gıda takviyeleri, pek çok vitamini ve minerali günlük olarak almanıza yardımcı oluyor. Belirli bir süre boyunca vücudunuza destek olması adına takviye almayı düşünebilirsiniz. Bu tarz bir durumda içeriğinde C vitaminini bulunduran takviyelere dikkat etmeniz elbette önem teşkil ediyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir