Cabral Nedir?

Cabral

            Cabral 400 mg draje kas gevşetici ve ağrı kesici etkisi gösteren bir ilaçtır. Cabral kas ve iskelet sistemiyle alakalı aniden gelişen ağrılı kas kasılmalarının ve siyatik ağrıların azaltılması için kullanılır. Bu ani ağrılı kas kasılmaları çoğunlukla zorlanma, yaralanma, üşütme ve gerginlik gibi durumlardan kaynaklı sırt, bel veya boyun bölgesinde görülen ağrılardır. Cabral’ın uygun kullanımı sayesinde kaslardaki gerginlik giderilir ve kramp halinde iskelet kasının fonksiyonunu geri kazanması sağlanır.

İlacın etken maddesi Feniramidol hidroklorür’dür. İlacın etken maddesine alerjiniz varsa kesinlikle kullanmayınız. Cabral’ı akut ağrılarda 7 gün boyunca kullanabilirsiniz ancak kronik ağrılar için doktorunuzun önerisi doğrultusunda kullanmanız önerilir. Herhangi bir karaciğer rahatsızlığınız mevcut ise ilacı kullanmanız önerilmez. Cabral 400 mg drajeyi doktorunuzun önerdiği dozda kullanmayı ihmal etmeyin eğer aşırı dozda kullanırsanız yatıştırıcı ve sakinleştirici etkisinden dolayı kan basıncınızın düşmesine sebep olacaktır. Bu yüzden özellikle kan basıncınız düşükse kullanım dozuna dikkat ediniz. Cabral draje yetişkinlerin kullanımına uygun bir ilaçtır ve çocuklara kullandırılması tavsiye edilmez. Hamilelik ve emzirme dönemleri söz konusuyla durumun doktorunuza hatırlatılmasını öneririz.

Cabral

Alerjinizin olması ve aşırı doz kullanımı dışında da ilacın kullanımına bağlı olarak bazı yan etkilerle karşılaşabilirsiniz. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazla şişlik gibi belirtilerinden herhangi biriyle karşılaşıldığında ilacın kullanımını bırakmalı ve doktorunuzla iletişime geçmelisiniz. Bunların haricinde seyrek olmakla birlikte mide bulantısı, kusma, uyuşukluk, baş dönmesi, sersemlik hali, isilik, kaşıntı ve dilde yanma hissi de ilacın yan etkileri arasında görülebilmektedir. Şikâyetlerinizi mutlaka doktorunuza bildirmelisiniz.  İlacın sakinleştirici ve gevşetici etkisi göz önüne alınarak araç ve makine kullanımı sırasında kontrol kaybı yaşanmaması için dikkatli kullanılmalıdır.

Cabral’ın diğer ilaçlarla olan kullanımında da dikkat edilmesi gereken birkaç nokta bulunmaktadır. Şöyle ki Sara hastalığının tedavisinde kullanılan bazı etken maddelerle birlikte kullanıldığında göz titremesi ve hareket sistemi üzerinde yaratacağı olumsuz etkiden dolayı yürüme bozukluğu görülme ihtimali yüksektir. Ayrıca kanın pıhtılaşmasını engelleyen ilaçlarla birlikte kullanıldığı takdirde de kanama zamanının uzamasına yani herhangi bir kanamanın durdurulmasıyla ilgili sorun yaşanmasına sebep olabilir. Düzenli kullandığınız ilaçlar da hekiminiz ve sizin tarafınızdan dikkate alınarak Cabral 400 mg drajenin sizin için uygun olup olmadığına karar verilmelidir.

İlacın günlük kullanım dozu günde 3 defa olmak üzere 1 ya da 2 drajedir. Ancak sizin esas olarak doktorunuzun tavsiye ettiği dozu temel almanız önerilir. İlacın önerilen her dozu bir bardak su ile tok karnına alınmalıdır.

Recodati İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından normal reçeteli ilaç sınıfında üretilen Cabral 400 mg draje, karton kutuda, 24 tabletlik blister ambalajda, kullanma talimatı ile sunulmaktadır. Cabral 400 mg draje tabletin eczane satış fiyatı 14.02 TL’dir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir