Çiçek Hastalığı Nedir?

Çiçek Hastalığı

Çiçek hastalığı variola olarak da adlandırılır. Enfeksiyon yoluyla kapıldığı için her yaştan insanda görülebilir. Variola minor ve variola major olarak iki türü vardır. Hastalığın iki türü de birbirine çok benzese de ölüm riskine göre ayrışır. Variola major de ölüm oranı %20yi bulurken variola minorde ölüm oranı %1 gibidir.

Virüs olarak bir bireyden diğerine geçişi gözlenir. Virüs yaraların içindeki sıvıda gözlenir. Bulaşması genel olarak virüse sahip bir insanın eşyalarını kullanarak aynı ortamda solunum yaparak temasta bulunarak sinek ısırması yoluyla olabilmektedir. Kuluçka dönemi 10 gün ila 15 gün arasında değişmektedir.

Çiçek Hastalığı Nedir
Çiçek Hastalığı Nedir

Başlangıçta ağrılar oldukça şiddetlidir. Baş ağrısı ile başlayıp kusma ve sırt ağrısı ile devam edebilir. Vücutta oluşan lekelerin şiddetle bulunduğu yerlerde daha da sık ağrılar oluşur. Kaslardaki ağrılar artmakla birlikte ateşin 30-40a yükselmesi gözlemlenir. Deri de çeşit çeşit değişimler oluşur. Bunlar hastalığın ilerlemesi ile farklı bir hal almaya başlar. Öncelikle deride kırmızı renklerin benek benek şeklinde oluşumu daha sonra da bebeklerin sert kabuksu bir hal alması ile sonuçlanır. Genellikle 3. günde çiçek hastalığının asıl yarattığı etki ortaya çıkar ve kızarıklıklar daha da koyu bir renk alır. Bununla birlikte yüksek ateş normale inmeye başlar.

İlk başta sivilce sanılan kırmızı benekler içi virüslü sıvı dolu beneklerdir ve patlatılması önerilmez. Vücutta kalıcı leke yapabilir, farklı hasarlara yol açabilir veyahut başka bünyelere bulaşabilir. Cerrahi müdahale başlama sürecinde ateş ara ara yükselip inebilir. Sivilceler kendi kendine patlayacaktır. Su çiçeğinin aksine önce el kol saç derisinde oluşan sivilceler daha sonradan vücut geneline yayılıp orta bölgelerde gözlenir. Basit tip çiçek hastalığı herhangi bir risk taşımazken kanamayla devam eden çiçek hastalıkları ölümcül risk taşır ama görülme olasılığı daha azdır.

Çiçek Hastalığı Tedavi Süreci

Belirli bir tedavi yöntemi olmamakla birlikte yapılması önerilen ve de kesinlikle yapılmasından kaçınılması gerekilen bazı durumlar vardır. Saç derisinde oluşan sivilcelerden dolayı saç tıraşı önemlidir. Fakat dikkat edilmesi gereken husus sivilceleri patlatmamak için saç kesinlikle kazıtılmamalı sadece kısa kesilmelidir. Az miktarda potasyum takviyesi yapılmalı. Fakat göz ve yüze temasından kaçınılmalıdır. Başkasına bulaşma olmaması açısından ve de hastanın başka virüslerden koruması açısından karantina gereklidir. Önleyici olarak çocukken çiçek aşısı yapılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir