Cilt Temizliği Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Cilt Temizliği

Cilt temizliği, kadın yada erkek fark etmeksizin, görsel estetik ve sağlık açısından önem verilen bir konudur. Sağlıklı , canlı  ve genç görünen bir cilt için ise en önemli adım cilt temizliğidir. Oluşturulacak cilt temizlik rutini , cildin yaşlanmasının önüne geçip , oluşabilecek cilt enfeksiyonlarını engelleyecektir.

Kimler Cilt Temizliğine Önem Vermelidir?

  • Makyaj yapan kadınlar, gün içerisinde kimyasal makyaj ürünleri ile cildin üzerini tamamen kapatıp nefes almasını engellerler.
  • Ergenlik dönemine girmiş genç kızlar ve erkekler bu dönemde oluşan hormonal değişiklikler vücutta ve yüzde aşırı yağlanmaya sebep olabilir.
  • Günlük koşuşturma ve yoğun tempoya sahip kişiler aşırı terlediği ve cildin nem dengesini değiştirdiği için ciltte aşırı kuruluğa neden olabilir. Bunun sonucunda akne ve sivilce gibi cilt enfeksiyonlarına maruz kalabilirler.

Neden Cilt Temizliği Yapmalıyız?

Yukarıda saydığımız nedenlerden dolayı cildin üzerinde birikmiş kir, toz, mikroorganizma , makyaj kalıntısı, sebum fazlası ve ölü hücrelerden temizlemek için cilt temizliği yaparız. Cilt temizliği sonrası cildin nefes alması sağlarken cildin deformasyonunu önüne geçmiş oluruz. Böylece daha genç ve sağlıklı bir cilde kavuşuruz.

Cilt Temizliği
Cilt Temizliği

Ne Sıklıkla Cilt Temizliği Yapılmalı?

  • Sabah uyandıktan sonra tüm gece boyunca cildimizin nem dengesini sağlamak için ürettiği sebum ( yağ ) fazlası ve artıkları temizleyerek cildi güne hazırlamış oluruz.
  • Gün sonunda cildin üzerinde birikmiş kir, yağ, makyaj kalıntılarını temizleyerek cildin nefes almasına yardımcı oluruz.

Cilt temizliği Nasıl Yapılmalı ?

  • Öncelikle herkesin cilt tipi farklıdır. Bu cilt tiplerinin ihtiyaçları da doğal olarak değişkendir. Bir cildin ihtiyacı bir başka ciltte tahrişe yol açabilir yada eksik gelebilir. O yüzden ilk iş cilt tipini belirlemektir. Cilt tipleri ;

1-Kuru Cilt: Pul pul dökülen duş sonrası gerginlik ve kaşıntı gözlenen cilt tipidir. Nem oranı az olduğundan az elastiktir. Bu yüzden kırışıklığa meyillidir. Ve çevresel etkilerden çok çabuk etkilenir. Kuru cildi temizlemek için daha kremsi ve nemlendirici içerikli temizleme ürünü seçilmelidir. Fakat alkol içerikli ve partiküllü temizleyiciler yüzü daha çok kurutacağından uzak durulmalıdır.

2- Karma Cilt : Alın , burun ve çene bölgesi yağlı ama yanak bölgesi kurudur. Ve daha az gözenekli bir cilttir .Bu cilde sahip kişiler  karma ciltlere uygun T bölgesini kurutucu, yanaklara ise nem veren ürünler kullanmalıdır.

3- Yağlı Cilt: Parlak , gözenekli ve yağlı görünüme sahip bir cilt türüdür. Gün içerisinde alın, burun ve çenede sürekli hücre yenilenmesi gerçekleştiği için fazla yağlanma gerçekleşir. Yağlı ciltlerin dokusu kalın olduğu için ciltte kırışıklık gözlenmez. Ama cilt sarkmasına müsaittir. Yağlı ciltler jel tipi temizleyiciler , alkol içerikli tonikler , gözenek temizleyici peelingler tercih edilerek yağ dengesini kontrol altına alabilirler.

4- Normal Cilt : İdeal esnekliğe ve yumuşaklığa sahip aşırı yağlanma ve kuruma gözlenmeyen bir cilt tipidir. Gözenek ve akne problemleri yoktur. Ve orta kalınlıkta bir cilttir. Normal cilde sahip kişiler, alkol oranı düşük süt tipi , köpüren temizleyiciler tercih etmelidir.

5- Hassas Cilt : Çevresel etkilerden, stresten , güneş ışığından, kuru havadan vb. etkenlerden çok çabuk etkilenen, direnci düşük bir cilttir. Genelde gergin , kuru , ve kızarmaya meyillidir. Hassas Cilde sahip kişiler , agresif olmayan , kremsi ve süt bazlı temizleyiciler tercih etmelidir. Ancak ürünü kullanmadan önce dirseğinin iç kısmında deneyip , alerjiyle karşılaşmazlarsa kullanmaya başlamalıdırlar.

  • Cilt tipimize göre seçtiğimiz ürünler kimyasal içerikli olduğu için kullanım esnasında cildi bol su ile durulamalıdır. Çünkü temizleyicinin cilt üzerinde kalması tahrişe sebebiyet verebilir.
  • Yıkama sürecinde cildin kendi gerekli yağını ve nemini de çıkardığımız için takviye bir nemlendirici , krem sürülmelidir. Böylece temizlediğimiz cilde esneklik de kazandırılmış olur.

Temiz bir cilt sağlıklı, dolgun ve genç görünür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir