Çocuklarda Hijyen Eğitimi Nasıl Verilmeli?

Çocuklarda Hijyen

Temizlik , her yaş grubu için önemli olan ,hassas olunması gereken bir noktadır. Sağlıklı olmanın önemli kurallarından biridir. Özellikle çocuklarda hijyen erken yaşlarda alışkanlık haline getirilmelidir.

Bebeklerde ve çocuklarda hijyen anne-baba kontrolünde sağlanır. Ebeveynler güçlü bir bağışıklık sisteminin temellerini erken yaşta hijyen önemiyle atabilirler. Aile içinde başlayan bu eğitimi okulda öğretmenler devralır.

Çok basit gibi görünen diş fırçalama, el yıkama, kıyafet temizliği, tüketilen gıdaların temizliği çocuklar için büyük önem taşıdığını unutmayalım.

Çocuklar büyürken kişilikleri , davranışları , alışkanlıkları öğrendikleri bilgiler doğrultusunda gelişir. Bir çocuğa sonradan alışkanlık kazandırmak neredeyse imkansız ve zorlu bir süreçtir. Temizlik bilinci çocukken yerleşir ve kalıcı olur.

Zamanla oturacak hijyen kavramında ebeveynlere de büyük görev düşüyor. Her çocuğun rol model aldığı ilk kişi anne ve babasıdır. Çocuğun örneklere ihtiyacı vardır. Eğer anne ve baba hijyen kurallarına dikkat ediyor ve uyguluyorsa çocuk, o bilinçle büyür. Anne baba da çocuklarda hijyen bilinci oluşturmak istiyorsa kendilerini temiz tutmalıdır. Örnek davranışlar sergilemeli, hijyen kurallarına göre hareket etmelidir. Gece yatarken birlikte diş fırçalamak çocuklar için eğlenceli bir aktivite olacaktır.

Tabi anneler çocuklarda hijyen durumunu abartmamalı, takıntı haline getirip baskı kurmamalıdır. Cezalar, sert uyarılar çocukta tepkisel sonuçlar doğurabilir.

Çocuklarda Hijyen
Çocuklarda Hijyen

Çocuklarda Hijyen Eğitimi Nasıl Verilir ?

Hijyen eğitimi verirken belli başlı kuralları olan el temizliği , ağız temizliği , gıda temizliği gibi bölümlere ayırılmalıdır.

El Temizliği

Çocuklara ellerimizin gün içinde bir çok noktaya temas ettiği , mikropların kolaylıkla avuç içerisine yapışacağı ve bizi hasta edeceği anlatılmalıdır.

  • Uykudan önce ve sonra
  • Yemekten önce ve sonra
  • Dışarıdan eve gelindiğinde
  • Tuvaletten önce ve sonra
  • Hayvanlara dokunulduğunda
  • Oyunlardan sonra ellerimizi sabun yardımıyla 30 saniye boyunca parmak araları da dahil olmak üzere yıkamalıyız.

Ağız Hijyeni

Her çocuk şeker, çikolata , tatlı gıdaları tercih eder. Asitli ve şekerli gıdaların tüketilmesinin dişlere verdiği zarar anlatılmalıdır. 2 yaşından itibaren doktor tavsiyesiyle diş fırçalama alışkanlığı kazandırılmalıdır. Diş fırçasının kişisel olduğu, paylaşılmaması gerektiği anlatılmalıdır. Diş fırçasının belirli aralıklarla değiştirilmesi gerektiği hatırlatılmalıdır. Diş macunu hakkında hassas davranılmalı, nohut büyüklüğü boyutunun yeterli olacağı söylenmelidir. Temiz ve sağlıklı bir ağzın bir çok hastalığın önüne geçtiği belirtilmelidir.

Gıda Hijyeni

El, ağız hijyeninde olduğu gibi tüketilen gıdaların da temizliği , çocuklarda hijyen açısından oldukça önemlidir. Tükettikleri gıdaları yemeden önce yıkanılması gerektiği bilincine mutlaka ulaşmaları gerekli.

  • Açıkta satılan gıdaların alınmaması, onun yerine ambalajlı güvenilir gıdaların satın alınması gerekir.
  • Sebze ve meyvelerin bol suyla yıkınması gerektiğini öğretmeliyiz.
  • Yeşil yapraklı sebzelerde bulunan böceklerin, gözle görünmeyen mikropların sirkeli suda bekletilmesinin enfeksiyonlara savaş açacağını, onların bizim vücudumuza girmesine izin vermeyeceği anlatmalıyız.
  • Yere düşen yiyeceklerin alıp yenmemesi gerektiği söylenmeliyiz.

Kişisel Temizlik

Çocuklara düzenli olarak el , yüz, saç, vücut , giysi temizliğinin önemini eğlenceli hale getirerek anlatmalı, onları teşvik etmeliyiz. Haftada 3-4 kez yıkanmanın gelişimimizdeki etkilerini anlatmalıyız. Banyo yapmayı sevmeyen çocukları çeşitli oyunlarla ikna edebilirsiniz. Örneğin baloncuk yapma yarışı, Barbie yada oyuncak arabaları yıkamaları , su savaşını kim kazanacak? gibi oyunlar onları isteklendirecektir.

Kirlenen giysileri değiştirmenin onlar için ne kadar önemli olduğu anlatılmalıdır. Vücudumuzun en çabuk kirlenen yerinin tırnaklar olduğunu, aralarında biriken mikropların onlara ciddi derecede zarar vereceği söylenmelidir.

Tuvalet eğitimini anlatırken mikroplardan kurtulmamız gerektiğini ilgisini çekecek hikayeler anlatarak ilginç hale getirebiliriz.

Çocukların hijyen eğitimini tamamlamaları ne kadar erken olursa onlar için sağlıklı ve bilinçli bir hayatın temelleri o kadar sağlam olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir