Dikloron Nedir?

Dikloron Nedir?

Etkin maddesi Diklofenak olan iltihap giderici ve ağrı kesici olarak kullanılan bir ilaç türüdür. Dikloron kullanım alanı oldukça geniştir, özellikle osteoartrit (kireçleme), bel ağrısı, sırt ağrısı, gibi akut kas iskelet sistemi ağrıları, kaza veya spor yaralanmalarına bağlı incinme, burkulma ve ezilmelerde görülen şişlik ve ağrıların giderilmesinde, kadınlarda adet dönemi ağrılarının (dismenore) giderilmesinde ve ameliyat sonrası görülen ağrılarda kullanılmaktadır.

Üretici firması Deva Holding A.Ş. olan ilacın 50 mglık 20 enterik kaplı film tablet hali, 100 mglık 10 retard film tabletlik hali ve 75 mg Ampul haki bulunmaktadır. Normal reçeteli bir ilaç olarak satılan ilacın eczanelerdeki ücreti 7.12 TL’dir. Doktorunuz sizin için gerekli dozu önerecektir.

Dikloron Nedir?

İlacı kullanmadan önce dikkat etmeniz gereken hususlar şu şekildedir;

Daha önceden ağrı kesici ve iltihap giderci ilaç grubunda yer alan ibuprofen, diklofenak ya da aspirin gibi ilaçlara alerjiniz varsa dikloron size uygun bir ilaç değildir. Lütfen durumu doktorunuzla paylaşınız. Ağır kalp yetmezliği, şiddetli böbrek ve karaciğer yetmezliği ve mide ya da bağırsak ülseri gibi hastalık geçmişiniz varsa dikloron kullanmanız önerilmemektedir. Kullanımınız ciddi sorunlara yol açabilir. By pass ameliyatı öncesi ve sonrası ağrılarında kullanılmamalıdır. Vücudunuzun susuz kalmış olma ihtimali varsa, ayaklarınız şişiyorsa, kanama bozukluğunuz ya da kanla ilgili başka bir rahatsızlığınız varsa (çok nadi olarak görülse de porfiri adında bir karaciğer hastalığı vardır) ve bağ dokusu hastalıklarına benzer bir rahatsızlığınız varsa ilacı kullanmadan önce doktorunuzu bu konuyla ilgili mutlaka bilgilendirmeniz gerekmektedir. Dikloron, 18 yaşından küçük çocuklarda, hamilelik ve emzirme döneminde kullanılması önerilmemektedir.

İlacın Olası Yan Etkileri

Etkin maddesine alerjiniz olma durumunda deri döküntüsü ve kaşıntı en belirgin özellikler arasındadır. Bunların dışında karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde dudaklarda ve dilde şişlik belirtilerinden herhangi birini gördüğünüz takdirde ilacın kullanımını bırakarak, acil olarak doktorunuza başvurmanız önerilmektedir. Ayrıca baş ağrısı, sersemlik, baş dönmesi, göz kararması bulantı, kusma, ishal, hazımsızlık, karın ağrısı, gaz, iştahsızlık, deri döküntüsü, uygulanma yerinde tahriş ve sertlik ise yaygın olarak gözlemlenebilen yan etkiler arasındadır.

Dikloron Kullanım Talimatı

Dikloron uzun süreli kullanımlarınız için tavsiye edilmemektedir. Öncelikli olarak akut kas sistemi ağrılarınızı kısa süreli azaltmayı hedefleyen ilaçlardır. Doktorunuzun önerdiği dozda kullanmalısınız. Ağrınızın kontrol altına alınabildiği en düşük dozda ve kısa süreli kullanmaya özen gösteriniz. Film tablet ve iğne seçeneği bulunan ilacı doktorunuza danışarak sizin için daha uygun olanını tercih edebilirsiniz. İlacı kullanan yetişkinlerin ağrıları akşam ya da sabah daha yoğun hissediliyorsa ilacın akşam alınması daha etkili olacaktır. Yaşlıların ilacı kullanımı sırasında özellikle dikkat edilmeli ve kontrol altında tutulmalıdırlar. Herhangi bir yan etkide de direkt doktoruyla iletişime geçilmelidir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir