Diş Çürümesi Neden Olur?

Diş Çürümesi Neden Olur?

En sık yaşanan sağlık sorunlarından olan diş çürümesi, ne yazık ki gündelik yaşam kalitesini doğrudan düşürüyor. İltihap ve ağrı gibi durumlara yol açan çürük, tıbbi müdahale gerektiren düzeye dahi ulaşabiliyor. Özellikle süt dişleri olarak adlandırılan bebeklik dişlerinin düşmesi sonrasında oluşan yetişkinlik dişleri, kısa bir süre sonra çürüyebilir. Peki, çocukluktan itibaren gözlemlenen diş çürümesi neden olur?

Diş Çürümesi Neden Olur?

Öncelikle kişinin beslenme düzeni göz önünde bulundurulmalıdır. Doğrudan insan sağlığına etki eden zararlı gıdalar, ne yazık ki diş çürümesi gibi farklı belirtilerin de ortaya çıkmasına yol açıyor. Şekerlemeler, hazır gıdalar ve asitli içecekler diş çürümesine neden olan temel faktörler arasında bulunuyor. Bahsi geçen ürünleri bol miktarda tüketen kişilerin diş çürümesi ile karşı karşıya kalması yüksek ihtimaller dahilindedir.

Diş çürümesinin tek nedeni sağlıksız beslenme olarak gösterilemez. Bunun yanında daha farklı etmenlerden de söz etmek mümkündür. Bunlardan en önemlisi ise hiç şüphesiz doğru ağız bakımının yapılmamasından geçiyor. Diş fırçalama alışkanlığı kazanmamış bireylerde ne yazık ki çürümeye bağlı diş sorunları meydana geliyor. Ayrıca ağız bakımının yapılmaması, sadece dişleri değil damakları da doğrudan etkiliyor. Özellikle damaklarda çekilme ve kanama gibi belirtiler, yanlış ağız bakımının sonucu dahi olabiliyor. Bu nedenle tüketilen yiyeceklere ve içeceklere dikkat edilmesi gerektiği gibi ağız bakımına da son derece önem verilmelidir.

Diş Çürümesi Nasıl Önlenir?

Bahsi geçen diş çürümesi nedenlerinin ortadan kaldırılması, büyük ölçüde çürüme tehlikesini de yok edecektir. Ayrıca herhangi bir dişinizde çürüme süreci başladıysa gerekli önlemleri alarak bu çürümeyi yavaşlatabilir ve hatta dişinizi sağlıklı bir şekilde kazanabilirsiniz. Bunun en temel yolu ise elbette uzman bir hekime danışmaktan geçiyor. Diş doktoruna muayene olarak dişlerinizdeki sorunun ne olduğunu kolayca saptayabilir ve tedavi için gerekli işlemleri uygulayabilirsiniz.

Belli tip bakterilerin ürettiği asit, ne yazık ki diş minesini ve altta yatan dentin tabakasını zedeleyebiliyor. Bu durumsa diş çürüme sürecini başlatarak daha da hızlanmasına yol açabiliyor. Bundan dolayı ağız bakımına dikkat edilmesi, oldukça önemlidir. Gerekli işlemleri uygulayarak dişlerinizi ve diş etlerinizi koruyabilirsiniz.

Özellikle asit içeceklerin tüketimi, ne yazık ki asit erezyonu gibi diş eti hastalıklarına kaynaklık edebiliyor. Sıklıkla asitli içecek tüketiyor ve buna rağmen düzenli diş ve ağız bakımı yapmıyorsanız ne yazık ki çürüme dahil pek çok sorun ile karşılaşma ihtimaliniz bulunuyor. Asitli içecekler yerine daha az şekerli, asitsiz ve doğal içeceklere yönelmeniz çok daha faydalı olacaktır.

Diş ve Ağız Bakımı

Eğer diş çürümesi ve diş eti rahatsızlıkları yaşıyorsanız işe, diş fırçanızı değiştirmekle başlayabilirsiniz. Özellikle kalın telli fırçalar, ne yazık ki damaklarınıza ve diş minenize zarar verebiliyor. Üstelik sert fırçalama işlemi de benzer etki yaratabiliyor.

Her 3 ayda bir dış fırçası değiştirmeye ve yumuşak bir diş fırçası kullanmaya özen gösterin. Günde 2 defa dişlerinizi fırçalayın ve işlem esnasında fırçayı bastırmaktan kaçının. Bunun yerine daha yumuşak hareketler ile dişlerinizi, damaklarınızı ve dilinizi temizleyin. Eğer hassasiyetiniz var ise buna uygun diş macunu seçebilirsiniz. Aynı şekilde diş çürümelerine karşı üretilen macunlar da fayda sağlayabilir.

Diş doktorunuza muayene olurken diş fırçası ve diş macunu seçimi gibi konularda yardım isteyebilirsiniz. Yaşadığınız probleme uygun ürünler tavsiye edebilen doktorlar, böylelikle tedavi sürecinde size destek olacak yorumlarda bulunabiliyorlar. Bunların haricinde ağız bakım suyu kullanmak istiyorsanız hassasiyete özel üretilen seçenekleri değerlendirmeyi düşünebilirsiniz. Ayrıca diş çürümesi ile savaşan ürünleri tercih etmeniz de mümkün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir