Diyabet Nedir? Diyabetin Tedavisi Var Mı?

Diyabetin Tedavisi Var Mı

Günümüzün en çok sıkıntılı hastalıklarından bir diğeriyse şüphesiz ki diyabet yani halk söylemiyle şeker hastalığıdır. Şeker hastalığının birçok değişik semptomları, vücuda bir çok zararı vardır. Bundan dolayı sizlere bugün Diyabet Nedir, korunma yöntemleri nelerdir, tanı nasıl konulur gibi bilgiler vererek şeker hastalığını açıklayacağım. Umuyorum ki hayatta ki kimse bu hastalığa yakalanmaz, bu yazıdan sonra yeme alışkanlıklarında değişikliğe gider çünkü şeker hastalığı yazının başında belirttiğim gibi işkence bir hastalık. Hastalık siz yaşadığınız sürece sizinle beraber yaşıyor ve hayatınıza, sağlığınıza çok büyük etkide bulunuyor. Buna ek olarak maalesef ki şuan için net bir tedavi yöntemi yok, çeşitli duyumlarla bu hastalığın tedavisi olduğunu söyleyenlere şuanlık lütfen aldırış etmeyiniz. Aldırış etmeyiniz çünkü bu hastalığı dahi fırsata çevirmeye çalışan, bu yolla büyük paralarla kayıplara karışan dolandırıcılar var.

Diyabet Nedir
Diyabet Nedir

Diyabet Nedir

Diyabet nedir sorusunun bilimsel olarak açıklaması vücutta salgılanan insülin hormonunun gerektiğinden daha az salgılanarak glikoz hormonunu dengelememesi durumudur. Bu durumda vücut reaksiyon olarak normalde görülmemesi gerekirken idrarda şekere rastlanma durumudur. Vücut fazla şekeri mecburi olarak dengelemek için vücutta tutmak yerine, süzmeden direk idrara bırakır. Farklı diyabet türleri olan şeker hastalığına dünyada ve ülkemizde sıkça karşılaşırız. UDF(Uluslararası Diyabet Federasyonu)’nin sağladığı verilere göre ülkemizde 11 yetişkinden 1’i yani aramızda %0,89 kişi diyabet hastası. Buna ek olarak ülkemizde her 6 saniyede 1 birey hayatını şeker hastalığının çeşitli sebeplerinden dolayı kaybetmektedir. Bundan dolayı şeker hastalığı çok dikkat edilmesi gereken bir hastalıktır. Şeker hastalığı bireylerinin yedikleri, içtikleri başta olmak üzere uykularına, psikolojilerine de çok çok dikkat etmesi gerekmektedir.

Diyabet Tipleri Nelerdir

Diyabet nedir sorusunun hemen ardından sorulan ikinci bir soruysa diyabet tipleri nedir sorusu. Bunun cevabı düşünebileceğiniz gibi basit, şeker hastalığının seviyeleri veya türleri diyebiliriz bunun için. Tip1 ve Tip2 diyabet olarak ayrılır diyabet hastalığı, iki tip hastalığa da farklı tedavi şekli uygulanır. Doktorların çoğu hatta tip içinde ki çoğu hastaya da farklı dozajlarda tedavi uygulamaktadırlar. Pekala tamamen açıklamak gerekirse Tip 1 ve Tip 2 diyabet nedir;

Tip 1 Diyabet: Tip1 diyabet için insüline bağımlı olan diyabet düzeyi diyebiliriz. Bu tip hastalıkların vücuda giren insüline aşırı ihtiyacı vardır bundan dolayı bu tipte olan diyabet hastalarına ilaç tedavisi uygulanır. Genellikle çocukluk, yani 7-13 yaş aralığında görülür.

 

Tip 2 Diyabet: Vücudumuzda bulunan pankreastaki hücrelerin artık insülin hormonuna duyarsızlaşmasıyla oluşmuş bir diyabet türüdür. Vücut insülin hormonunu üretir fakat bu insülin hormonlarını hücre kendine çekemez duruma gelmiştir. Bundan dolayı hastalara dışarıdan ek olarak hücrelerin bağlayabilmesi için insülin desteği verilir. Bu insülin desteği dışarıdan çeşitli türevde ki ilaçlarla gerçekleşir.

Diyabet Tanısı Nasıl Konulur

Diyabet tanısı için 2 çeşit yol izlenilir. Bu yollardan biri açlık kan şekeri ölçümüdür, diğeriyse de şeker yüklemesidir. Açlık kan şekeri ölçümünde 70-100 mg/Dl değerleri normal değerlerdir. Bu değer 126 mg/Dl’yi geçtiği zaman kişiye şeker hastalığı tanısı konulur. 100-126 değerlerinde seyredilen şeker değerlerindeyse kişinin tokluk şekeri incelenir, tokluk şekeri 200 mg/Dl olan kişilere şeker hastalığı tanısı konulur. 140-199 mg/Dl değerlerinde kişinin gizli şekeri vardır, bu değerlerden düşükse şeker oranı kişi şeker hastası değildir.

Diyabet Hastalığının Çözümü Var Mıdır

Şuan için gönül rahatlığıyla diyebilirim ki yoktur. Bu konunun üzerinde birçok araştırma yapılmaktadır, birçok tedavi yöntemi denenmektedir fakat şu zamana kadar net bir şekilde söylenebilecek bir tedavi yöntemi bulunamamıştır. Unutmamanız gereken bir diğer konuysa bu konu üzerinde birçok dolandırıcı, hastalığı kullanarak binlerce kişinin parasını dolandırıp kaçmıştır. Bundan dolayı dikkatli ve hassas davranmanızda yarar var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir