Endoskopi Nedir?

Endoskopi

Endoskopi adının diğer bir adı gastroskopidir. Gastroskopi, mide ve on iki parmak bağırsağının içlerinin gastroskop denen özel bir aletle incelenmesidir. Ucunda bir ışık ve kamerası bulunan bu özel alet içinde çalışma kanalı barındıran önemli bir sistemdir. Bu kanal sayesinde hastadan parça alınıp incelenebilir, kanamalar durdurulabilir hatta endoskopik cerrahi işlemler yapılabilir. Endoskopik cerrahi işlemlere örnek verecek olursak; mideye besleme tüpü takılması, kanser öncüsü olan hücrelerin çıkarılması, erken kanser teşhisi konulması gibi işlemleri örnek olarak gösterebiliriz.

endoskopi

Hangi Rahatsızlıklar İçin Kullanılır?

Endoskopi kullanımını ikiye ayırabiliriz bunlar tanı için kullanılan endoskopiler ve tedavi amacı ile kullanılan endoskopilerdir.

Tanı için kullanılan endoskopiler:  Karında ekşime ve ağrı, uyurken yediğimiz yiyeceklerin ağzımıza gelmesi, yutma güçlüklerinin nedenlerini bulma, kansızlığın nedenini bulma, ağızdan kan gelme nedeni, midede bulunan bakterilerin tanısı, on iki parmak bağırsağı ülseri, ailede kanser olan kişiler varsa organların araştırılması, ses kısıklığının nedeni, mide fıtığı, mide iltihapları

Tedavi için kullanılan endoskopiler: Yemek borusuna ve mideye kaçan cisimlerin çıkarılması, erken mide kanserinin tedavisi, yemek borusu ve mideni çıkış darlıklarının açılması, ülser olan kanamaların durdurulması, mideye zayıflama balonu takma

Endoskopi İşlemi Yaptıracak Hastalar Nasıl Hazırlıklar Yapmalılar?

Bu işlemi yaptıracak hastalar, endoskopi işlemi öncesi en az 6 saat aç kalmalılardır. Bu süre 8 saate de çıkabilir. Hastanın şikayetleri mutlaka endoskopi öncesi dinlenmelidir. Özellikle kan sulandırıcı ilaç alan kişilerin endoskopik işlem öncesi bilgi vermesi gerekmektedir. Mide çıkışı kapalı olan ve aşırı kanamalar da işlem öncesi mide yıkanıp endoskopi yapılmalıdır.

Nasıl Yapılır?

Öncelikle hastaya hangi işlemin nasıl yapılacağı, ortaya çıkabilecek risklerin ne olabileceğini iyice anlatmak gerek. Gastroskopi içi hastaların ve yakınlarının onayı alınır.Öncelikle işlem öncesinde damar yolu açık olan hastalarda işlemin rahat yapılabilmesi için ve kusma olmaması için hastayı işlem sırasında uyutacak olan sedasyon denilen işlem yapılır. Ayrıca bu işlem hastanın endoskopi işlemi sırasında olan olayları hatırlamamasını sağlar. Damar yoluyla verilen bir ilaçtır. Hastanın parmağının ucundan yapılması suretiyle kan oksijen düzeyi ölçülür. Eğer gerekli görülür ise oksijen desteği alınır. Hastada takma diş var ise endoskopi öncesi çıkartılır. Ağza yerleşen ağızlığın içinden endoskop iletilip işleme başlanılır. İşlem sonrası gerektiğinde hastayı uyanması için bir ilaç verilir. 15-20 dakika sonra hasta dinlenip hastaya ve yakınlarına işlemin sonucu aktarılır.

Endoskopi ile Tek Başına Tanı Konulur mu?

bu işlem ile sindirim sisteminin iç yüzeyinin gözle görülen hastalıkları tanınır. Alınan parçanın incelenmesi tanıdaki en önemli aşamalardandır. Bu rahatsızlıkların sindirim sistemi dışına nasıl yayıldığını araştırır ve daha ileri tetkikler yapar.

Kimler Endoskopi Yaptıramaz?

Bu işlemi reddeden hastalara yapılamaz. Hastanın bilincinin kapalı olacak olması bu işlemin yapılmasını hiçbir şekilde etkilemez. Damar yolunun açık olması önemli bir durumdur. Sindirim sistemi yolu kapalı olan hastaların kapalı olan bağırsak bölümleri endoskopik işlemle genişletilip stent adı verilen borular ile kapalı bölümler açılıp işlem gerçekleştirilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir