Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon Nedir?

fizik tedavi ve rehabilitasyon nedir

Günümüzde sıkça gelişen teknoloji ile birlikte hayatımıza pek çok farklı teknolojik cihaz girmiştir. Söz konusu olan cihazlar arasında iletişim kurmamızı ve de eğlenceli zaman geçirmemizi sağlayan telefon ve bilgisayar cihazları yer almaktadır. Söz konusu olan bilgisayar cihazları, aynı zamanda yapılması gereken ve de yapılacak olan pek çok farklı işlerin kısa sürede ve sorunsuz şekilde yapılmasını sağlamıştır. Ancak uzun süre bilgisayar başında oturan ve hareketsiz kalan kişilerde, çeşitli ağrılar meydana gelebilmekte ve hatta bu durum bir süre sonunda vücuttaki bazı kas organlarının hareket edememesine dahi yol açmaktadır. Bahsi geçen durumlarda görülen kas hatalıkları sonucunda uygulanan tedavi yöntemlerinin çeşitlerine fizik tedavi ve rehabilitasyon nedir sorusunun cevabı verilebilmektedir. Aynı zamanda kas hastalıkları doğuştan gelebileceği gibi, olası bir kaza durumlarında da ayak ya da kol kaslarının hasar görmesi sonucunda da ortaya çıkabilmektedir. Bu gibi olumsuz durumlar sonucunda kişilerin daha rahat hareket edebilmeleri ve kas hücrelerinin eski haline dönebilmesi için bazı tedavilerin uygulanması gerekmektedir. Aynı zamanda fizik tedavilerinde, kişilerin acılarını dindirme ve yaralı olan kas bölgelerinin kısa süre sonunda iyileşmesini sağlamak konusunda oldukça yararlı çeşitler uygulanmaktadır. Bu tür tedavilerin uygulanabilmesi için özel olarak belirlenmiş olan rehabilitasyon merkezleri, pek çok farklı cihaz ve makineler ile donatılmış ve yürüme yetisini kaybetmiş olan hastalar içinde, yeniden umut ışığı olmaktadır.

fizik tedavi ve rehabilitasyon nedir

Fizik Tedavi Nedir?

Yaygın olarak sorulmakta olan fizik tedavi nedir sorusunun cevabına onarma işlemi adı verilebilmektedir. Yani ısı ve elektrik akımları yardımı ile birlikte meydana gelen sakatlanma olaylarında kas hücrelerinin işlevsel hale getirilmesi şeklinde açılımı yapılabilmektedir. Söz konusu olan fizik tedavilerinde, genel olarak kasların eski haline dönebilmeleri bazı egzersizler yapılmaktadır. Hastaların özelliği ve de hastalık durumlarına göre özel olarak gerçekleştirilmekte olan tedavi yöntemleri arasında, ayak kaslarında sorun olan ve yürüme güçlüğü çeken kişiler için farklı yürüyüş teknikleri uygulanmaktadır.

Belirli aralıklar ile birlikte kasların hareket etmesi sağlanmakta ve düzenli tedaviler sayesinde hastaların eskisi kadar düzenli şekilde yürüyebilmeleri mümkün olabilmektedir. Söz konusu olan tedavilerde genellikle kas güçlendirme egzersizleri, yürüyüşler, bisiklet kullanım egzersizleri, gevşeme egzersizleri, solunum egzersizleri ve de denge egzersizleri gibi çeşitli uygulamalar yapılabilmektedir. Ancak bu tür egzersizler alanında uzman doktor ve klinikler tarafından sağlanması gerekmekte ve doğru tedavilerin hastalara özel olarak uygulanmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Nedir

Çeşitli konuların ele alınmış olduğu tedavi yöntemleri için sıkça sorulmakta olan fizik tedavi ve rehabilitasyon nedir sorusunun genel olarak geniş kavramı bulunmaktadır. Söz konusu olan rehabilitasyon, kaza ya da farklı hastalık sonucunda meydana gelen bedensel hareketlerde bozulma ya da yerine getirememe durumu için uygulanan tedavi yöntemleri çeşidi olarak adlandırılabilmektedir. Yani doğuştan konuşma bozukluğu ola kişiler için gerçekleştirilen konuşma terapisi tedavi bahsedilen rehabilitasyona örnek olarak açıklanmaktadır. Diğer bir deyişle kaza sonucunda ayakta duramayan ve ayak kaslarında sorun olan hastaların fiziksel olarak tedavilerinin uygulanması ya da ruhsal açıdan desteğin sağlanması için verilen hizmetlerin ortak adlarıdır.

Günümüzde çeşitli hastalıklar sonucunda engelli olan kişiler hayata gelmekte ve bu engeller genellikle ayak kasları çalışmayan kişiler olarak bilinmektedir. Aynı zamanda son yıllarda otizm ve down sendromu hastalıkları yaygın olarak görülmektedir. Bu hastaların topluma daha yararlı olmaları ve doğru iletişim kurabilmeleri için çeşitli tedaviler uygulanmaktadır. Bu gibi içeriklerin yer almış olduğu rehabilitasyon merkezlerinde, aynı zaman doktor, bakıcı, hemşire, psikolog ve öğretmenler de yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir