Guatr Nedir? Ve Guatr Nasıl Tedavi Edilir?

Guatr Nedir

Boynumuzun ön kısmında, adem elması adı verilen kısmında tiroid bezleri yer almaktadır. Bu tiroid bezleri kelebek şeklindedir. İnsan vücudunun sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için tiroid bezlerinin salgıladığı hormonlar oldukça önemlidir. Tiroid bezi tarafından salgılanan hormonların birçok görevi vardır. Tiroid bezi, kalp atış düzenini ayarlar, vücudumuzun ısısını ayarlar ve metabolizmamızı hızlandırır. Aynı zamanda büyümemizde ve gelişmemizde önemli rol oynamaktadır. Vücudumuzda bulunan en önemli organlardan birisidir. Tiroid bezlerinin sağlıklı şekilde hormon salgılamaması sonucunda vücudumuzda çeşitli ve önemli derecede rahatsızlıklar görülebilmektedir. Tiroid bezlerinin hasar görerek büyümesine guatr hastalığı adı verilmektedir.

Guatr Nasıl Tedavi Edilir
Guatr Nasıl Tedavi Edilir

Guatr Nasıl Anlaşılır?

Guatrın ilk olarak belirtisi, boyun bölgesinin önünde oluşan hafif bir şekilde şişme veya yumru görülmesidir. Hafif belirtilere sahip ise çok ciddi sorunlar ile karşılaşılmaz. Tiroid bezlerinin salgıladığı hormonlar normal olarak görülmektedir. Fakat daha ileri seviyede görülen bu hastalık vücudun tüm hormon dengelerini bozabilir ve büyük, tehlikeli sonuçlara yol açabilir. İlerlemiş olarak görülen guatr hastalığı kişide yutma, çiğneme ve konuşma gibi güçlüklere yol açabilir.

Guatr belirtileri tam olarak şunlardır;

 • Boyun bölgesinin ön kısmında, adem elması adı verilen kıkırdağın altında şişlik görülmesi
 • Günlük hayatta nefes alıp verilmesinde zorlanma görülmesi.
 • Konuşma sırasında normalden daha az ses çıkması, ses kısıklığı görülmesi.
 • Yutkunurken zorluk çekilmesi.
 • Boyun bölgesinde ağrıların fazlalaşması.
 • Fazlasıyla yorgunluk hissedilmesi.
 • Boğazda garip bir şekilde sıkılık hissedilmesi.
 • Öksürme ihtiyacında bulunulması.
 • Ciltte ileri derecede kuruluk görülmesi.
 • Beklenmedik ve hızlı bir şekilde kilo kaybetmek.
 • İştahsızlık veya aşırı derecede iştahın artması.
 • Aylık olarak görülen adetlerde düzensizlik.
 • Saç dökülmesinin hızla artması.
 • Boyun önünde küçük bir şekilde şişlik oluşması ve aynı zamanda boğazda ağrı hissedilmesi.
 • Nefes alışverişlerinde hırıltı hissedilmesi.

Guatr Neden Olur?

Bu rahatsızlık, beklenmedik bir anda görülen bir hastalıktır. Oluşumunda iyot alımı önemli bir rol oynamaktadır. İyotlu tuz kullanılması bu hastalık süreci boyunca önemlidir. Ispanak, yer fıstığı, karalâhana, soya fasulyesi gibi guatrojen besinlerin sık tüketilmesi guatr hastalığının oluşmasını büyük bir derecede desteklemektedir. Ailenizde guatr hastalığı görülen bir birey var ise sizde guatr hastalığı adaylarından birisi konumundasınız. Tiroid bezlerinin düzenli ve normal bir şekilde çalışması sağlığınız için çok önemlidir. Fakat bu bezlerin normalden çok daha fazla çalışması veya az çalışması da hastalığa yol açabilmektedir. Tiroid bezinin normalden fazla çalışması fazla baş ağrısına sebep olabilir. Aynı zamanda baş ağrısı ile baş dönmesi, çarpıntı, titreme, sinirlilik, mide bulantısı ve kusma gibi belirtilerde gösterebilmektedir. Salgıladığı hormonun normalde az olması da, hızlı bir şekilde kilo alma, kabızlık, halsizlik, ciltte fazla derecede görülen kuruma ve hızlı bir şekilde saç dökülmesi görülebilmektedir.

Guatr Tedavisi

Rahatsızlığı bulunan hastanın durumuna göre gerçekleştirilmektedir. Hastanın durumuna göre 3 farklı yöntem uygulanabilmektedir. Guatr hastalığı hormon eksikliğinden kaynaklanıyorsa, hastaya tiroid hormonları için ilaç verilmekte ve bu ilacı düzenli olarak kullanması istenmektedir. Bir diğer yöntem ise Radyoaktif iyot tedavisidir. İyot ağız yolu ile alınır ve tiroid bezlerine ulaştığında hücreleri parçalar, guatrın küçülmesini sağlar. En son başvurulacak yöntem ise ameliyattır. Guatr, hastalığı bulunan kişiyi ileri derecede rahatsız edecek duruma geldiyse ameliyata başvurulmaktadır. Bu ameliyat ile beraber tiroid bezlerine ulaşılır ve hasar görmüş bezler çıkartılarak hastanın rahatlaması sağlanmaktadır. Bu aşamada doktorun dikkat etmesi gereken konular ise, tiroid bezlerini çıkarırken veya dokunurken zarar vermemek olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir