Hipofiz Nedir?

Hipofiz

Vücut içerisinde farklı farklı görevlerde bulunan uzuvlar yer almakta olup; bunların kusursuz bir biçimde çalışması ile de önemli bir sağlık sorununun ortaya çıkmaması durumu söz konusu olmaktadır. Bunlardan bir tanesi olarak da ön planda faaliyetlerini gösteren hipofiz bezi de kafatasının içerisinde yer alan ve genel olarak kana ana hormonu sağlayan bir yapıda yer almaktadır. Bu görevi doğrultusunda faaliyetlerini göstererek dolaşım sistemini doğrudan olmak üzere; tüm sistemlere de etki sağlayan bir yapıda da var olmaktadır. Bu sayede de metabolizma için oldukça ön planda yer alan bir durumda da varlık göstermekte ve gereken türde sonuçları da sağlamaya an be an devam etmesi ile de bilinmektedir.

Kafatasının tam ortasında yer alan bir hormon salgılayıcısı olarak kendini gösteren hipofiz bezi; yer olarak burnun tam ortasında yer almaktadır. Aynı zamanda da iki gözün de tam olarak arkasında olmakta beraber 600mg ağırlığında olması ile kendini göstermektedir. Oval ve simetrik bir yapıya sahip olan hipofiz bezi aynı zamanda da kırmızı ile kahverengi renklerinde de olabilmektedir. Bu bez kadınlarda erkeklere oranla daha büyük bir yapıda da yer almaktadır. Bu sayede de işlevini yürütecek olan ve salgıları ile bünyenin istenilen çalışmayı elde etmeleri konusunda da ideal bir konumda kalması konusunda da öne çıkabilecek türde de var olabilecektir.

Hipofiz

Hipofiz Bezinden Salgılanan Hormonlar

Bu bez iki kısımdan meydana gelmekte olup, farklı farklı hormonları sağlaması ile de ön planda yer almaktadır. Ön kısmına ön hipofiz ya da adenohipofiz adı verilmektedir. Arka kısmına da arka hipofiz ya da posterior hipofiz adı verilmektedir. Ön hipofiz; arkaya oranla %75 oranında daha fazla büyük bir yapıda yer almaktadır. Bu bölmelerde de farklı farklı hormonlar salgılanmaktadır.

Ön Hipofizden;

  • FSH(Folikül stimüle edici hormon)
  • LH( Lüteinize edici hormon)
  • Prolaktin(Süt salgılatıcı hormon)
  • Büyüme Hormonu
  • ACTH(Adrenokortikotropik hormon)
  • TSH (Tiroid stimüle edici hormon)

Arka hipofiz bezi ile salgılanan hormonlar;

  • ADH ya da Vazopressin
  • Oksitosin

Hormonları farklı farklı işlevleri dahilinde salgılayan hipofiz bezi; bu konuda metabolizmanın sistemlerinin en ideal yapıda çalışmalarını sağlaması konusunda da ideal bir konumda da var olmaktadır. Buna bağlı olarak da herhangi bir bozukluk ya da rahatsızlık durumu da ortaya çıkması anında da vücudun yavaş yavaş bozulmalarla karşı karşıya kalması durumu da söz konusu olmaktadır. Bu yüzden bu salgı bezine dayalı olarak ortaya çıkan hormonlar dolaşım sisteminden kas sistemine kadar birçok ana bölmelerde etkin bir yapıda yer almaktadır. Tamamen destekleyici bir konumda yer alan bu salgı bezi; işlevi bakımından etkin olmakla bilindiğinden dolayı da son derece aktif olarak değerlendirilmekte olan kısımlar arasında da yer almaya da devam etmesi ile bilinmektedir.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir