Kalıtsal (Konjenital) Göz Hastalıkları Nelerdir?

Göz Hastalıkları

Genetik faktörlere bağlı olarak gelişebilen göz hastalıkları, çeşitli görme sorunlarına yol açmaktadır. Göz hastalıkları; gözün kapak kısmında, göz retinasında, gözyaşı kanallarında, gözün saydam tabakasında, göz merceğinde oluşabilir.

Göz Hastalıkları

Renk Körlüğü (DALTONİZM )Nedir?

Göz retinasında yer alan koni hücrelerinin eksik bulunması ya da retinada bulunmaması üzerine meydana gelen hastalık.

Nesnelerden yansıyan ışınlar gözümüze belli bir dalga boyunda ulaşmaktadır. Merceğe ulaşan ışının retinaya iletilmesiyle ,burada bulunan çubuk ve koni hücreler ışığı soğurur, yapısında kimyasal değişimler olan pigmentler içerir. Kimyasal değişimle oluşan elektrik sinyalleri beyne ulaştığında renkleri algılarız.

Farklı dalga boylarındaki ışık ,koni hücrelerini farklı derecelerde uyararak renkleri algılarız.Renk körlüğü bu pigment hücrelerindeki eksiklik yada yokluk nedeniyle yaşanır.

Renk Körlüğü Türleri

TİP1 Kırmızı koni hücresi bozukluğunda; kırmızı, turuncu, sarı renkler YEŞİL olarak algılanır.

Kırmızı koni hücresi olmadığında; KIRMIZI renk algılanmaz.

Turuncu, sarı, yeşil renkler SARI olarak algılanır.

TİP2 Yeşil koni hücresi bozukluğunda; sarı ve yeşil renkler KIRMIZI olarak

Yeşil koni hücresi olmadığında; yeşil renkler BEJ

KIRMIZI tonlar Kahverengi , Sarı olarak algılanır.

TİP3 Mavi koni hücresi bozukluğunda; Mavi renk YEŞİL tonlarında algılanır.

Tip4 KARMA bozukluk; sadece siyah, beyaz ve gri renk algılanır.

Renk körlüğü X kromozomu üstünde yer aldığından, renk körlüğü olan erkek popülasyonun kız çocukları renk körlüğü taşıyıcısı olmakla birlikte , renk körü olmazlar. Taşıyıcı durumdaki kadınların erkek çocuklarının %50si renk körü olarak doğmaktadır

          Renk Körlüğünde Tedavi Uygulanabilir mi?

Hastalığın tedavisi bulunmamakla birlikte, bazı özel filtreli lensler kullanılarak renk körlerinin renk görme kapasitesi artırılabilmektedir.

Gece Körlüğü (RETİNİS PİGMENTOSA) Nedir?

Gözün retinasında yer alan dokuların harabiyeti ile ortaya çıkan, kalıcı ilerleyici,ve kalıtımsal bir hastalıktır. İlerleme hızı değişkenlik göstermektedir. Çocukluk döneminde de ortaya çıkabilir.

Retina tabakasındaki hasarın artışıyla beraber gece görüşü ve görme alanında bozukluklar meydana gelerek kendini belli eder.

Geçtiğimiz yıllarda hastalara A vitamini uygulamalarından başka bir tedavi önerilememekteydi. İlerleyen çalışmalar sayesinde kök hücreden faydalanılarak yapılan tedavi çalışmaları devam etmektedir. Biyonik göz adı verilen bir sistemle gece körlüğü olan hastalar tedavi edilmeye başlanmıştır.

          Biyonik Göz ARGUS 2 Sistemi Nedir? Türkiye ‘de Uygulanması Nasıldır?

2002 yılından bu yana devam eden çalışmalar sonucunda epiretinal protez olan ARGUS 2 geliştirilmiş, tüm dünyada 150 civarı hastaya uygulanmıştır. Uygulamada az riskli olması ve hastaya konfor sağlaması sebebi ile tercih edilir hale gelmiştir.

Henüz SGK ödeme listesine girmeyen cihazın maliyeti tahmini 115.000 Euro ,

Ameliyat ve tedavi masrafı devlet tarafından karşılanmakla birlikte ; cihazın SGK kapsamına alınması durumunda ameliyat için sırada bekleyen 15 hasta görmeye başlayacak.

Kamuda ameliyat için görevlendirilen hastaneler ; Şişli Etfal Hastanesi ve Ankara Üniversitesi Hastanesi klinikleri olarak belirlendi.

        Karasu(GLOKOM ) Hastalığı Nedir?

Göz tansiyonu olarak bilinen hastalık, halk arasında karasu olarak tanınmaktadır.Göz içindeki sıvının basıncı yükselerek , görme sinirlerinde hasara yol açan kalıtımsal bir hastalıktır. Genelde sinsi olarak ilerleyen hastalık kendini uzun süre hissettirmez. Bıraktığı hasar kalıcıdır.Körlük ile sonlanır.

      Teşhis İçin Hangi Testler Uygulanır?

  • göz içi basınç ölçümü,
  • optik sinir değerlendirmesi,
  • fundus anjiyografisi,
  • görme alanı muayenesi,
  • optik sinir başı analizi ,
  • oküller kan akışı incelenmesi testleri uygulanır.

Hastalığın görülme türleri, kapalı açılı glokom ve açık açılı glokom olmak üzere iki grupta incelenir.

Kapalı açılı glokom türünde, hastalık aniden belirti verir. Gözlerde ağrı, kızarıklık, görme kaybının yanı sıra, şiddetli kusma ve bulantıda eşlik eder.

Açık açılı glokom türlerinde ise, hastaların görme kaybı her iki gözde sürekli görme kaybı olarak ortaya çıkar.

       Glokom Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Hastalar ilaç tedavisi, cerrahi müdahele,lazerli müdahale ile tedavi edilebilmektedir.

İlaçlı tedavide hastalara; prostaglandin analogları, beta blokerler, karbonik anhidraz inhibitörleri ,alfa agonistler ve kolijenik agonistler uygulanmaktadır. Hastalığın geldiği aşamaya göre tek tip ve kombine ilaç düzenlemeleri yapılmaktadır.

Cerrahi müdahale; göz akını oluşturan sert tabakaya kapak gibi bir kapı kanadı açılır,  böylelikle gözde üretilen sıvının kontrollü bir biçimde tahliyesi sağlanır.

Lazerle müdahale; lazerle çeşitli yöntemler uygulanarak göz içi sıvının boşaltılması sağlanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir