Klor Alerjisi Belirtileri

klor alerjisi belirtileri

Çeşitli nedenlerden dolayı oluşabilen klor alerjisi belirtileri ilk olarak deride görülen kaşıntı ve burunda meydana gelen akıntılar nedeni ile kendini göstermeye başlamaktadır. Özellikle aşırı sıcak geçen yaz ayları için en iyi serinleme alanları olarak bilinen denizler ve bunun yanı özel havuzlar gelmektedir. Ancak havuzlarda yer alan klor nedeni ile birlikte yetişkin birey ya da çocuklar belli bazı bazı alerjiler görülmektedir. Söz konusu olan alerjiler, genel olarak kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir. Alerjisi olan kişiler daha çok astım hastalığı olan kişilerden oluşmakta ve bu kişiler de daha önce hastalığının olduğunu bilmeyen kişilerden oluşmaktadır. Daha çok sıcak günlerde çocuklar tarafından yaygın olarak kullanılan özel havuzlarda, klor bulunmakta ve bu madde bazı durumlar için avantajlı olmayabilmektedir. İnsan sağlığını da tehdit etmekte olan klor, kişilerde yer alan hassas bünye için olumsuz etkiler bırakabilmektedir. Uzmanlar tarafından yüzme sporunun her yaştan kişiye önerilmesi üzerine, insanların havuzlara ilgi duyma oranı her geçen gün artmış ancak bu durum bazı alerjilere de yol açmıştır.

Havuz sularının dezenfekte edilebilmesi amacı ile kullanılan klor, hem yararlı ve hem de zararlı olarak görülmekte özellikle çocuklar için sağladığı alerjik hastalıklar sebebi ile birlikte her yaz adından sıkça söz ettirmektedir. Söz konusu olan alerjik belirtiler arasında gözlerde aşırı kızarıklık meydana gelmesi ve de dudakların tahriş olması gibi seçeneklerin yer aldığı durumlar belirtiler için en önemli örnekler arasında yer almaktadır. Uzman doktorlar tarafınca anne ve babalar için yapılan en önemli uyarılardan biri, çocukların yetişkin havuzlarına sokulmaması ve özel olarak yapılan çocuk havuzlarında yüzdürülmeleri gelmektedir. Bahsi geçen alerji belirtilerinin başladığı durumlar için en yakın sağlık kurumlarına gidilmesi ve gerekli tedavilerin de kısa süre içerisinde gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

klor alerjisi belirtileri
klor alerjisi belirtileri

Klor Alerjisi Belirtileri Nedir?

Daha çok yaz aylarında ve sıcak günlerde sıkça sorulmakta olan klor alerjisi belirtileri nedir sorusu için uzman doktorlar genel olarak aynı cevapları vermektedir. Klor alerjisi adından da anlaşılabileceği üzere, havuzlarda yer alan klor maddesi nedeni ile kişilerin vücutlarında görülen şişme, yanma, kızarıklık ve kaşıntı gibi hastalık çeşitlerine verilen genel isimdir. Havuzlarda yer alan kimyasallar, yalnızca çocuklar için değil aynı zamanda da yetişkin tüm bireyler için zararlı olabilmektedir. Söz konusu olan alerjik belirtilerde, ayrıca kişilerin havuz sonrası gribe yakalanmaları konusunda da ön plana çıkmaktadır. Burun akıntısı, öksürük ve de tıkanıklıklar, klor alerjisi hastalığının belirtileri olarak da bilinmektedir. Gerekli önlemlerin alındığı ve de suda uzun süre kalınmadığı durumlar için oldukça eğlenceli zamanların geçirilebildiği havuz alanlarında, çocuklar ve yetişkinler için ayrı bölmeler yapılmakta ve su seviyeleri de bu içeriklere göre düzenlenmektedir. Ancak klor alerjisi olan kişiler için belirtiler oldukça önemli olmaktadır.

Klor Alerjisi Nedenleri

Günümüzde pek çok farklı yaş aralıklarında görülmekte olan klor alerjisi nedenleri kişilerin özelliğine göre farklılık göstermektedir. Ancak bazı uzman doktorlar tarafınca verilen bilgiler doğrultusunda klor alerjisi bulunan kişilerde, daha çok astım hastalığı olduğu bilgisi yer almaktadır. Astım hastası olan kişilerin yarısından çoğu bu hastalığa yakalandığını bilmemekte ve havuzlarda nefes darlığı ve nefes alamama gibi belirtiler göstermeleri sırasında alerjik reaksiyonların görüldüğü bilinmektedir. Havuz atlayarak dalmak, çocukları yetişkin havuzlarına sokulması ve de yetersiz önlemlerin alınarak sağlıksız havuzların bulunduğu alanlarda yüzmek gibi nedenlere bağlı olan alerjilerin aynı zamanda çocuklarda 5 yaşından önce güneş yağı kullanılması durumlarında da görüldüğü bilinmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir