Laktoz Duyarlılığı Nedir?

Laktoz Duyarlılığı Nedir?

Özellikle süt ve süt ürünleri tüketildiği takdirde ortaya çıkan laktoz duyarlılığı, hayati anlamda risk taşımasa da yaşam kalitesinin doğrudan düşmesine yol açıyor. Vücuttaki laktoz enzimlerinin azlığından kaynaklı olan rahatsızlık, diğer adıyla laktoz intoleransı olarak da biliniyor. Süt içtiğinizde veya içerisinde bol miktarda süt bulunan bir ürün tükettiğinizde midenizde veya vücudunuzda rahatsızlık hissedebilirsiniz. Bu durum, laktoz duyarlılığına dair sinyaller verdiğiniz anlamına geliyor olabilir.

Süt içerisindeki şeker olarak da adlandırılan laktoz, ne yazık ki her insanda aynı hızda sindirilemiyor. Kimi kişilerde söz konusu şekerin tam olarak sindirilememesinden dahi bahsetmek mümkündür. Bu tarz bir durum, laktoz intoleransına dair önemli bir işaret olarak algılanıyor.

İnce bağırsak astarında üretilen bir enzim olarak nitelendirilen laktoz, insan vücudunda az miktarda oluşabiliyor. Bu durum karşısında mutlak suretle belirti gözlemlemeniz mümkün değil. Laktoz intoleransından söz etmek için her ne kadar enzim sayısının düşüklüğü gözlemlenmek zorunda olsa da bazı kişilerde süt ürünlerine ilişkin çeşitli belirtiler oluşmayabiliyor.

Laktoz Duyarlılığı Nedir?

Laktoz Duyarlılığı Belirtileri

İçeriğinde süt bulunan bir ürün tükettiğinizde veya sütü direkt olarak içtiğinizde belli başlı durumlar ile karşılaşabilirsiniz. Özellikle ürünün tüketilmesinden sonra geçen 30 dakika ile 2 saat arasında çeşitli belirtiler ortaya çıkabiliyor. Bu belirtiler arasında gaz, ishal, bulantı, kusma ve şişkinlik yer alıyor. Belirtiler dahilindeki şişkinlik, en sık rastlanılan laktoz duyarlılığı belirtisi olarak sınıflandırılabilir.

Sütün tüketilmesinde yaşanan zorluk, ne yazık ki ortaya gaz ve şişkinlik gibi etkiler çıkarabiliyor. Midenizde yoğun bir gaz hissetmeniz veya karnınızın şiştiğini hissetmeniz mümkün. Bu gibi durumlar, laktoza karşı tepki verdiğiniz anlamına geliyor olabilir. Tam olarak belirtilerin saptanması için elbette uzman bir doktora görünmeniz gerekiyor.

Çeşitli kramplar ile birlikte de kendisini gösteren laktoz intoleransı, ne yazık ki birkaç saat boyunca zorlu anlar yaşamanıza kaynaklık ediyor. Laktoza karşı duyarlılığı bulanan kişilerin gece yatmadan önce süt ürünlerini tercih etmesi, uyku sürecini bozabilir. Aynı durum iş hayatı içerisinde süt tüketen kişilerde de görülebilir. Çalışma esnasında performans kaybına yol açan bu durum, kendinizi hasta hissetmenize kaynaklık edebilir.

Laktoz Limitinizi Belirleyin

Laktoz intoleransına sahip olduğunuz halde süt ürünlerini tüketmeniz elbette mümkün. Ancak bunun için laktoz limitinizi belirlemeniz gerekiyor. Yani kilit nokta, ne kadarlık bir laktoza tepki verdiğinizi keşfetmek. Bu miktarı öğrendikten sonra vücudunuzun kolayca sindirebileceği kadar süt ürünleri tüketerek laktoz duyarlılığı belirtilerinden kendinizi koruyabilirsiniz. Limit belirlemenin en kolay yolu ise elbette yediklerinizi ve içtiklerinizi kontrol altına almanızdan geçiyor. Bir süre boyunca günlük tutmayı deneyebilirsiniz. Bu günlüğe, her gün ne yediğinizi ve nasıl bir tepki verdiğinizi yazabilir, böylelikle ne miktarda laktoza karşı hassasiyet gösterdiğinizi keşfedebilirsiniz.

Keşfettiğiniz sınıra göre yediklerinizi ve içtiklerinizi kontrol altına alabilir, vücudunuzu laktoz intoleransına karşı koruyabilirsiniz. Ayrıca günlük neticesinde beslenmenizi kontrol altına almanız da mümkün. Midenize kötü gelen yiyeceklerden uzak durabilir, sizi daha sağlıklı kılan gıdalara yönelebilirsiniz. Böylelikle sadece laktoz duyarlılığına değil daha pek çok rahatsızlığa karşı da bedeninizi koruma şansı elde ediyorsunuz. Üstelik böylelikle gelecek açısından da sağlıklı yaşama şansı oluşturmanız mümkün oluyor.

Laktoz intoleransına sahip biriyseniz günlük tutabileceğiniz gibi laktozsuz süt ürünlerini de tercih etmeyi deneyebilirsiniz. Dünya genelinde artış gösteren laktozsuz ürünler, özellikle rahatsızlığı bulunan kişilerin rahatça süt ve süt ürünleri tüketmesine olanak tanıyor. Ülkemizde de yaygınlık gösteren laktozsuz sütleri tercih edebilir, vücudunuzu çeşitli rahatsızlıklara karşı kolayca koruyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir