Majezik Nedir?

Majezik

Majezik mavi renge sahip bir ağrı kesicidir. İki yüzü de çentikli yapıya sahip bir ilaçtır. Tablet ilaç, oblong film kaplıdır. İçerisinde, 15 adet tablet bulunmaktadır. İlaç baş ağrısı çeken insanların kurtarıcısı niteliğindedir.

Majezik Kullanım Şekli

Flurbiprofen, ağız yolluyla tüketildikten sonra ani bir şekilde gastrointestinal yapıdan absorbsiyona uğrar ve yaklaşık bir buçuk saat içinde kandaki en yüksek seviyelerine ulaşmayı başarır. Gıda ile birlikte alınmasında herhangi bir sıkıntı bulunmamaktadır. Gıda ile alınması, ilacın yapacağı etkileri değiştirmez. Eliminasyon ömrünün yarısı yaklaşık 6 saate biter. Neredeyse %100 oranında, plazmadaki proteinlere bağlanmaktadır. Karaciğerde CYP2C9 enzimiyle birlikte metobolize edilmektedir. Yarısı idrar yoluyla vücut dışına atılabilir. Geri kalanıysa, kimyasal olaylarla birlikte vücut dışına atılabilecektir. Genelde ağrısı olan hastalarca tüketilir. Tüketildiği başlıca ağrılar ise şunlardır;

  • Romatizmasal hastalıklarda, eklem iltihabı sırasında.
  • Eklem hastalığının, Dejenaratif olması durumda.
  • Eklemlerin sertleşmesi, omur arasındaki eklemler sertleşir ve hareketleri kısıtlanırsa.
  • İltihaplanan yumuşak dokular var olduğunda.
  • Adet ağrısında.
  • Yumuşak doku hasarlarında kullanılabilir.

Majezik

İlacın Çalışma Prensibi

Majezik reçetesizde kullanılabilen bir ilaçtır. Flurbiprofen, antienflamatuar, antipiretik ve analjezik etkilere sahip güçlü bir nonsteroidal antienflamatuar ilaçtır. İlacın türevi, fenilalkanoik asit türevi Antienflamatuar etkilerinin daha iyi anlaşılabilmesi için çok daha yüksek dozlarda alınması gerekir de diyebiliriz. Analjezik etkisi siklooksijenaz enzimini engelleme süretiyle, prostaglandin sentezini ayarlamasıyla alakalı bir durumdur. Aynı zamanda lökosit migrasyonunu da ayarlamak zorundadır. Majezik Tromboksan A2 yapımını bloke etmek süretiyle, antiagregan tarzı etkiler meydana getirebilir. Adenozin difosfat, adrenalinin yaptığı trombosit agregasyonunu birden sonra gelen ikinci faz sırasında durdurabilir. Flurbiprofenin en çok şaşırtan tarafı ise alt kısımlarda dahi etkili oluşudur. Flurbiprofen kullandıktan sonra gözlemlenen yan etkiler oldukça azdır. Çoğu zaman, yan etki hastada gözlemlenmez. Gözlemlenen yan etkilerin, büyük bölümü hafif ve geçici yan etkilerdir. Normal sağlıktaki herhangi bir kullanıcısında renal fonksiyonlara pekte etki etmez.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kronik olarak nonsteroidal antienflamatuvar türevi olan ilaçlar tüketilen rahatsızlıklarda, önemli gastrointestinal yan etkilerin gözlemlenebileceği ihtimaliyle hastalar sürekli bir takip altında tutulmalıdır. Diğer nonsteroidal antienflamatuvar ilaçlarda da var olduğu gibi Flurbiprofen de renal ve hepatik fonksiyon bozukluğuna sahip olan insanların; hasta geçmişte karaciğer veya böbrek rahatsızlığı geçirdiyse çok dikkatli bir biçimde kullandırmak gerekir. Flurbiprofen, kardiyak dekompansasyonu, hipertansiyon veya ona benzeyen rahatsızlıkların bulunduğu hastalarda sıvı retansiyonu ve ödem oluşabilir düşüncesiyle dikkatli ve sakin bir biçimde tedavi uygulanmalıdır. Düzenli olarak yapılan araştırmalar sonrası, 12 ay boyunca kullanılan 200 mglık Flurbiprofen’in kanamayı artırmadığı gözlemlenmiştir. Gene de aşırı kanama riski bulunan hastalara dikkat edilmelidir. Hamile hayvanlara pekte bir yan etki oluşturmamış olsa bile, insanlarda yan etki oluşturma olasılığı olduğundan hamile kişilerce tüketilmesi pekte uygun değildir. Majezik çok kuvvetli bir ağrı kesici olarak da kullanılabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir