Mesane Taşı Nedir? Mesane Taşı Tedavisi

Mesane Taşı Nedir?

İdrar yollarımızda bizleri rahatsız edecek büyüklüğe gelen bu mesane taşı nasıl oluşur ve mesane taşı nedir? sorularının cevaplarına bu makalemiz üzerinde bulabilirsiniz.

İdrar yollarında bazı bakterilerin, lökosit adı verilen hücrelerin ve yabancı cisimlerin birleşerek bir taş oluşumuna sebep olması ile beraber mesane taşı oluşmaktadır. Bu taşlar ilk zamanlarda varlığını belli etmeyebilir ve daha sonra ki zamanlarda boyutları çok daha fazla büyüyebilir. Bu taşların şekilleri, yıldız şeklinde, yumurta şeklinde veya yuvarlak bir şekilde olabilir. Mesane taşlarının daha fazla büyümesi ile birlikte kişide belli rahatsızlıklar görülebilir ve bu durum doğrultusunda en yakın hastaneye başvurulmalıdır. Mesane taşı, halk arasında ki diğer adı ile beraber böbrek taşı, 50 yaşını aşmış bireylerde daha sık rastlanmaktadır. Çocuklarda ve gençlerde görülme olasılığı daha düşük bir durumdur. Fakat genetik olarak kişiden kişiye geçtiği de görülmektedir. Bu nedenle mutlaka bir kontrole gidilmeli ve erken müdahale imkânı sağlanmaktadır.  Bu rahatsızlığı kendisinde görene kadar mesane taşı nedir? sorusunun cevabını bilmeyen ve daha önce hiç duymamış bireylerden olmak yerine önceden önlemini alarak daha ileride daha fazla yaşayacağımız sıkıntıları önünüzden de yok etmiş olursunuz.

Mesane Taşı Nedir?

Rahatsızlığı gördüğünüz takdirde böbreklerinizde şiddetli bir ağrıya rast gelebilir ve idrar yapımı sırasında zorluk çekebilirsiniz. İşte bu durum karşısında mesane taşı ile karşı karşıya gelmiş olabilirsiniz. Peki, mesane taşı nedir?

Mesane taşı, idrar yollarında oluşan bakteriler, mesane duvarında oluşmuş yaralardan veya tümör gibi durumların sonucunda oluşuyor olabilir. Bu durum karşısında en yakın sağlık birimine giderek, mesane taşınızın neden oluştuğu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Eğer kendi sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilecek çok önemli rahatsızlık var ise bu sayede erken önlemler alabilir ve sağlığınızı olumlu yönde korumuş olabilirsiniz. Tüm bunların yanında genetik olarak geçmiş bir hastalık olabilir. Vücudunuzun taş üretmesi, gün içerisinde yeteri kadar su tüketmenizden dolayı kaynaklanmaktadır. Yeteri kadar su içtiğiniz takdirde aynı şikâyetleriniz devam ediyorsa ise vücudunuz aşırı derecede su kaybediyor olabilir ve bunun nedenini bilmiyor olabilirsiniz. Aşırı derecede tuz tüketmek, hareketsiz olmak, fazlasıyla protein ağırlıklı beslenmek ve fazla d vitamini alımı sonucunda görülebilecek bir rahatsızlıktır. Mesanenizde oluşan taşın büyüklüğüne bağlı olarak ağrılarınızın şiddet seviyesi değişiklik gösterebilir. Büyüklüğünün yanı sırasında ise taşın olduğu konum ve hareket ettiğiniz sürece oynayıp böbrek duvarlarına verdiği zararlar doğrultusunda da hissettiğiniz ağrının şiddeti değişiklik göstermektedir.

Mesane Taşı Tedavisi

Böbreklerinizin çevresinde görülen şiddetli ağrı, yanma hissi ve idrarınızın renginde görülen değişiklik ile beraber bu hastalık size yüzünüzü gösterebilir. Mesanenizde taş oluşması ile beraber şiddetli ağrılar oluşabilir. Mesane taşları enfeksiyon oluşturabilir. Bu enfeksiyon ile beraber yeni taşlar üretilebilir ve bu sizleri daha zor bir duruma sokabilir. Mesane taşı tedavisi çok farklı şekillerde olabilir. Bu mesanenizde ki taşın boyutuna, şekline ve konumuna göre değişiklik göstermektedir. Tam boyunu 0,5Mesane Taşı Tedavisi santim ve altındaysa kendi kendine düşmesi veya yardımcı tedaviler ile düşürülmesi sağlanabilir. Bu süreçte hastanın bol bol su içmesi ve hareket etmesi gerekmektedir.

0.5 santimin üzerinde ki taşların tedavisi müdahaleler gerektirebilir. Tek parça halinde oluşan ve 2 santimin altında ki taşların tedavisi ESVL adında ki enerji kaynağından çıkan ses dalgaları ile kırılabilir ve zamanla kendi kendine düşürülmesi sağlanabilir. Bu tedavi ile bazı taşlar düşürülmeyebilir. Bu durum doğrultusunda ise teleskop adı verilen bir boru ile mesaneye girilerek taş görülür ve içeride kırılması sağlanır ve taşlar alınarak tedavi tamamlanır.

Nedir kategorisindeki diğer yazılarımız için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir