Pankreas Kanseri Son Evre • Pankreas Kanseri 4. Evre

Pankreas Kanseri Son Evre

Pankreas kanseri, oldukça zor bir kanser türüdür. Bildiğiniz üzere kanser hücreleri son derece sinsi olan ve vücutta ilerleyen dokular olarak karşımıza çıkmaktadırlar. Kanserin evreleri bulunmakla beraber, pankreas kanseri de çeşitli evrelere bağlı olarak ilerler. 4 evre olarak ilerleyen kanser, son evresine vardığında; artık durum oldukça risklidir ve metastaz hastanın yaşamını çok büyük oranda tehlikeye atar. Pankreas kanseri son evre…

Pankreas Kanseri 4. EvrePankreas kanseri son evre, yapılan tedavilerin sonuçsuz kaldığı; artık cerrahi müdahalenin sonuç vermeyeceği evredir. Metastaz, yani dokular kanserli hücreler ile kaplanmış, kanserli hücreler yayılım göstermiş ve organı tümü ile kaplamıştır. Bu durum son derece riskli olmakla beraber, artık yapılacak hamlelerin sayısını da büyük oranda düşürmektedir.

Pankreas Kanseri Evreleri

Pankreas kanseri evreleri, yukarıda da bahsetmiş olduğumuz üzere 4 evrededir. Adım adım ilerleyen kanser, önceleri kolaylıkla tedavi edilebilirken, 3.evre ve daha sonrasında tanı koyulması halinde son derece zorlaşmıştır. 4. evreye gelindiğinde hastanın hayatta kalma şansının gerçekten düşük olduğunu söyleyebiliriz. Yapılan araştırmalar bu oranın %2 olduğunu belirtmiştir.

Pankreas kanseri ilk evresinde yalnızca organın dokularında yayılım göstermektedir. Bu durumda tespit edilmesi ve tedavi edilmesi halinde, cerrahi müdahaleler ile dokular temizlenebilir. Pankreas kanserinin ikinci evresinde ise artık dokular yayılım göstermiş ve organın dışına taşmıştır. Kimi zaman lenf bezlerinizin dahi bu durumdan etki gösterdiğini söylemek mümkündür. Birçok hasta da belirtilerden dolayı bu evrede hastaneye gitmeyi tercih etmektedir. Dokular cerrahi operasyonlar ile temizlenebilir. Hasta yeniden sorunsuz bir şekilde hayatına dönebilir.

Pankreas kanseri üçüncü evresinde, artık hastanın hayatını çok ciddi bir biçimde tehlikeye sokmaktadır. Kanserli hücreler birçok dokuya yayılmış durumdadır. Ancak hastanın tedavi edilmesi mümkündür. Bu evrede kanser metastaz yapmaz. Yani bölünerek çoğalmaz.

Pankreas kanseri 4. evre, hücrelerin artık bölünerek çoğaldığı, vücuttaki sinir ağları; damarlar ve hatta karaciğere dahi yayıldığı anlamını taşımaktadır. Son derece riskli bir durum olan 4. evrede artık hasta için yapılacak cerrahi tedavi teknikleri oldukça kısıtlıdır.

Pankreas Kanseri Son Evre Nasıl Tedavi Edilir? Ne Yapılması Gerek?

Pankreas kanseri son evre, artık tedavinin sonuç vermeyeceği, ancak yine de hastaya tedavi uygulandığı evre olarak dikkat çekmektedir. İlk ya da ikinci evrede cerrahi operasyon ile organın alınması ya da temizlenmesi hasta açısından olumlu sonuç verecek durumlar arasında yer almaktadır. Pankreas kanseri tedavisinde ilk aşama cerrahi operasyondur, kanserli dokuların temizlenmesi bu evrede yapılacak olan işlemdir.

Kemoterapi ve radyoterapi beraber uygulanan tıbbı görüntüleme ve uygulama teknikleri arasındadır. Hücrenin dalgalar yolu ile parçalanması amaçlanmaktadır. İlk evrelerde uygulandığında sonuç alınabilmektedir. Tümörün çıkarılması, hastanın ilaç yardımı ile kanserli hücrelerinin yok edilmeye çalışması ve dalga yolu ile metastaz yapan dokuların yayılımının engellenmeye çalışılması, yapılacak işlemler arasında yer almaktadır. Her zaman olduğu gibi erken tedavi pankreas kanserinde de hayat kurtarmaktadır.

Kanserler ile ilgili diğer yazılarımızı okumak isterseniz kanserler kategorimize göz atmayı unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir