Romatizma Hastalığı ve Çeşitleri Nelerdir?

Romatizma Hastalığı

Romatizma hastalığı geçmişten günümüze filmlere dahi konuk olmuş bir hastalık türüdür. Hastalığın çeşitli türleri vardır ve türlerine göre çeşitli tedavi yöntemleri vardır. Çeşitlerine bağlı olarak eğer önemsenmez ve tedavi geciktirilirse böbrek kayıplarına, ölümlere kadar gidebilen bir hastalık türüdür. Çeşidine bağlı olarak genç yaşta yakalanan kişilerde tedavisi düzgün uygulanırsa kalıcı bir şekilde tedavi edilir. Buna tam ters olarak yaşlılarda daha sık görülür ve görülen bu hastalığın kesin bir tedavisi yoktur. Kemal Sunal’ın oynadığı “Üç Kağıtcı” filminde de görebileceğimiz üzere romatizma hastalığı olanların genelde bacakları ağrır ve yağmur vb. durumlarda hastalık nüksedebilir. Tedavi yöntemi olarak genelde çeşitli iğneler ve güçlü ağrı kesiciler kullanılır.

Romatizma Hastalığı Tedavisi
Romatizma Hastalığı Tedavisi

Romatizma Hastalığı Nedir

Türkiye’de genellikle geçmişten beri romatizmayı genelde iltihaplı romatizma olarak tanımlamışlardır. Bu tabir günümüz de modern tıp da romatizmalı hastalıklar olarak kendine yeni yer edinmiştir. Bu değişimle beraberde omur iltihabı ve omurga iltihabı, gut, lupus ve buna benzer diğer hastalıklar da kendini bu başlık altına taşımıştır.

Kısaca bu açıklama sonrasında romatizmayı çeşitli hastalıkların etkisiyle, kas, kemik, eklem ve yumuşak derilerde oluşan ağrılar olarak nitelendirebiliriz. Bu ağrılar kişiyi ağlatıcak dereceye getirebilecek şiddet ve yoğunlukta olabilir, basit ve az dozlu ağrı kesicilerle bu ağrılar geçmemekle beraber tedavi edilmezse çok büyük sağlık sorunları doğurabilir.

Romatizma Hastalığı Genel Belirtileri Nelerdir

Romatizma hastalığına sahip çoğu kişide belirli bölgelerde (eklem, kas vb. gibi) şiddetli ağrılar görülür. Buna ek olarakta ağrılar çeşitli şekillerde olabilir, aniden gelen bir kaç saat süren geçen ve süresi belirsiz olarak tekrar gelen. Buna tam ters olarak yavaş yavaş gelen şiddeti artan ve günlerce süren ağrılara kadar çeşitleri vardır ağrıların. Bu ağrılar maalesef ki günlük yaşamınıza büyük engellerdir, ağrıdan yürümeye dahi mecaliniz olmayabilir ve ağrıdan uyuşup uyuya kalabilirsiniz. Bu ağrılara ek olarak eklemlerinizin kitlenmesi de görülebilir, sabah kalktığınızda parmaklarınızın kitlenmesi bir süre hareket edememesi gibi sorunlar görebilirsiniz. Romatizma ayriyeten ayağınızda bulunan bir eklemden başlayarak kalçanıza kadar çıkan herhangi bir eklem veya kaslarınızda görülebilmekte birlikte vücudunuzda herhangi bir yerde de görebilirsiniz.

Unutmayın, iltihaplı ve iltihapsız olarak 2ye ayrılan hastalıkta iltihaplı eklem romatizması çok ciddi sıkıntılara yol açabilir. Bunu unutmayarak biran evvel tedavinize başlanması büyük önem taşır, bir süre sonra tedavi edilmeyen romatizmalarda böbrek kayıpları görülebilmektedir. Unutmayın iş, eş, arkadaş ve diğer her şeyden önce sağlığınız gelir, onları biraz erteleyin ama hastalığınızı ertelemeyin. Sağlıklı günlerde bolca onlarla vakit geçirebilirsiniz.

Romatizma Hastalığı Çeşitleri Nelerdir

Romatizma olanların veya ebeveynlerin, hasta yakınlarının bilmediği ve öğrenmesi gereken bir diğer konuysa romatizma çeşitleri. Romatizma hastalığının günümüzde 200 üstünde çeşitleri vardır ve her biri için farklı tedavi yöntemleri uygulanmaktadırlar. Bugün sizler için bu türlerden birkaçını paylaşarak bu konuda da bilinçlenmenizi istiyorum, merak eden kişiler diğer çeşitlerini web üzerinde bulunan kaynaklardan rahatlıkla bulabilirler.

  • GUT: GUT  hastalığı genelde halk arasında “kralların hastalığı” olarak bilinir. Bilimsel olarak açıklamasıysa şöyledir: kanda biriken ürik asit miktarının eklemlerde toplanarak çeşitli ataklarla ağrılara neden olmasıdır. Genelde iltihaba yol açtığı tek bir eklem vardır ve bu eklem ayak baş parmaklarıdır. Hastalığa genelde çok alkol tüketen, çok diyet yapan ve çok aç kalan insanlarda rastlanıyor. Genellikle kitle olarak 40 yaş ve üstü erkeklerde rastlanıyor.
  • Osteoporoz: Genelde halk arasında “kemik erimesi” olarak bilinir. Bu hastalıkta romatizma altında incelenir, tedavisinde genelde çeşitli spor ve kalsiyum, demir ağırlıklı diyetler kullanılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir