Saç Dökülmesi Nasıl Engellenir?

Saç Dökülmesi

Daha çok erkeklerde yaygın olarak görülen saç dökülmesi, aynı zamanda kadınlarında kâbusu olarak bilinmektedir. Çeşitli nedenlerden dolayı dökülmeye başlayan saçlar, aynı zamanda kişilerin kendi özgüvenlerinin yok olmasına da neden olabilmektedir. Günümüzde bazı hastalıklar sonucunda da saç dökülmeleri görünebilmekte ve tıp alanında da bu dökülmeler için farklı tedavi çeşitleri uygulanabilmektedir. Halk arasında da saç dökülmesinin bir diğer nedeni olarak, genetik olduğu söylenmektedir. Dede, baba, amca ya da dayı gibi yakın akrabaların saçlarının dökülmüş olması nedeni ile bu tür kişilerin akrabalarında da kellik görünmeleri yaşanabilmektedir. Bu tür sorunlar için insanlar yaygın olarak saç dökülmesine ne iyi gelir gibi soruları sormakta ve uzman kişilerde bu doğrultuda sürekli olarak açıklamalar yapmaktadır. İyi gelen besin ve gıda malzemeleri arasında ülkemizde yaygın olarak kullanılan kınalar, üst sıralarda yer almaktadır. Eski yıllardan beri kadınlar saçlarına kına yakmakta ve bu kınalar, saçların beslenmesini sağlar ve dökülmelerin de önüne geçmektedir.

Saç Dökülmesine Doğal Çözüm

Saç Dökülmesine Doğal Çözüm

Saç dökülmesinin engellenmesi adına yapılacak olan işlemlerin başında saçların düzenli ve doğru şekilde taranması gelmektedir. Aynı zamanda saçlara jöle ya da sertleştirici maddelerin kullanılmaması ve bunun yerine limon sürülmesi tavsiye edilmektedir. Doğal bitkiler arasında yer alan limon hem saçların beslenmesi hem de daha gür çıkması için oldukça etkilidir. Bunun yanı sıra saçların daha dik durmasını sağlar ve sertleştirirken, saça zarar vermemektedir. Bazı kadınlar saçlarının daha düz olması için saçlarını, sıcak buharlı ütüler ile ütülemektedir. Ancak bu oldukça yanlış davranışlardandır. Saç tellerinin zayıflamasını ve yakılmasını sağlayan bu uygulama, uzmanlar tarafınca da tavsiye edilmemektedir. Saç dökülmesine neler iyi gelir sorusunun bir diğer yanıtı ise avokado yağıdır. Avokado yağını direkt olarak saçınıza sürerek bir süre bekletebilir ve sonrasında saçınızı yıkayarak, saç dökülmesine doğal çözüm için olumlu sonuçları elde edebilirsiniz. Kötü kokuları engellemek için ise badem yağı ya da Hindistan cevizi yağı ile karıştırarak, saçınıza uygulayabilirsiniz. Aynı zamanda yumurta ve ceviz gibi gıdalardan da yararlanarak, saçların yok olmaması için önemler alınabilmektedir.

Saç Dökülmesi Belirtileri Nelerdir?

Daha çok orta yaş gruplarında yaygın olarak görülebilen saç dökülmesi kimi zaman genetik, kimi zaman ise düzensiz bakım nedeni ile ortaya çıkabilmektedir. Saçların dökülmelerinin öncesinde çeşitli belirtiler ortaya çıkmaktadır. Farklı yollardan anlaşılabilecek olan saç dökülmesi belirtileri listesinin ilk sırasında ise saçlarda meydana gelen aşırı kepeklenmelerdir. Kişilerin daha önce saçlarında kepeklenme daha az oranda görüldüğü ancak 20 ile 30 yaş aralıklarında ise bu kepeklenme olayının daha çok görüldüğü durumlar için, belirtilerin başladığı açıklamaları yapılabilmektedir. Aynı zamanda Saçlardaki uzamaların daha kısa olması ve de parlaklıkların giderek azaldığı da, dökülmelerin diğer belirtileri olarak görülmektedir. Saçların önünde ve üzerinde yer alan seyrelmelerde, saç dökülmesinin belirtilerinden bazılarıdır.

Saç Dökülmesini Önleyen Bitkisel Yağlar

Pek çok farklı hastalıkların tedavilerinde, günümüzde doğal bitkisel yağlar kullanılmaktadır. Uzman klinik ortamlarında hazırlanmakta olan çok sayıda ilaçta, doğada bulunan çok sayıda bitkiler kullanılmaktadır. Söz konusu saç dökülmesini önleyen bitkisel yağlar aynı zamanda saçların dökülmesinin tedavisinde de kullanılmaktadır. Kişilerde farklı nedenlerden dolayı görülebilecek olan saç dökülmesi için bazı bitkisel yağlar, uzmanlar tarafınca da tavsiye edilmektedir. Söz konusu olan yağ çeşitleri ise şu şekilde yer almaktadır:

  • Kekik Yağı
  • Limon Yağı
  • Biberiye Yağı
  • Lavanta Yağı
  • Hindistan Cevizi Yağı
  • Adaçayı Yağı
  • Badem Yağı
  • Hint Yağı
  • Neem (Ağacı) Yağı
  • Zeytin Yağı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir