Safra Kesesi Ameliyatı Nedir?

Safra Kesesi Ameliyatı

Safra kesesi problemi ülkemizde birçok kişide bulunmaktadır. Safra kesesi ameliyatı laparoskopik kolesistektomi yöntemi ile yapılır. Bu yöntem kapalı ameliyattır. Safra kesesi ameliyatı yapılırken hasta genel anestezi ile uyutularak yapılır. Göbekten kesi yapılarak 5’lik port ile karın içine girilir. Karın karbondioksit gazı ile şişirilir. Ardından kamera ile safra kesesi, karaciğer ve diğer organlar gözden geçirilir. Ardından 3 port kesi yapılarak karın içine müdahale edilir. Safra kesesi aletlerle yakalanarak karaciğerden ayrılır ve kesilir. Torba içinde dışarı çıkarılan safra kesesi için işlem bitmiş olur. Ardından dikiş atılarak işlem sonlandırılır. Safra kesesi ameliyatı yaklaşık 15 dakika ile 45 dakika arasında değişebilir.

Safra Kesesi Ameliyatı

Safra Kesesinde Ameliyat Öncesinde Yapılması Gereken Hazırlıklar

Ameliyattan önce kan tetkikleri ve grafiler çekilir. Ameliyattan önce anestezi uzmanı hasta ile görüşür ve muayene olur. Hasta gece 12.00 dan sonra bir şey yememelidir. Kan sulandırıcı ilaçlar kullanılıyor ise bir hafta önceden kesilmelidir. Hipertansiyon hastası olan kişiler ilaçlarını ameliyattan önce alabilirler.

Safra Kesesi Ameliyatından Sonraki İyileşme Süreci

Kapalı yöntem ile yapılan safra kesesi ameliyatlarının iyileşme süresi oldukça hızlıdır. Ameliyattan sonra ki birkaç saat içerisinde hasta ayağa kalkabilir, tuvalete gidebilir. İlk Birkaç gün ağrı kesici alması gereklidir. Ameliyattan sonraki bir haftada hastanın dinlenmesi gereklidir. Daha sonra hasta kontrol muayenesinin ardından işine dönebilir.

Safra Kesesi Ameliyatı Sonrasında Beslenme Nasıl Olmalı?

Ameliyatın üzerinden üç saat geçtikten sonra hasta sulu gıdalar ile beslenmeye başlar. Akşam yemeğinde hafif beslenmeli, sabah kahvaltısında ise hafif kahvaltı yapılmalıdır. 2 ay kadar alkol, yumurta, aşırı yağlı yemekler, kuruyemiş gibi zor öğütülen şeyler yememeliler. Gaz yapan gıdalar tüketilmemelidir.

Safra Kesesi Ameliyatın Sonrası

Ameliyat sonrasındaki 2 ay diyetinize dikkat etmeli, yediğinize içtiğinize dikkat etmelisiniz. Yoksa midenizde hazımsızlık yaşayabilirsiniz. En çok dikkat etmeniz gereken şey diyetinizdir.

Safra Kesesi Hangi Durumlarda Alınmalıdır?

Safra kesesi iltihaplandığı zamanlarda kesinlikle alınması gerekiyor. Tedavi edilmezse karın içine yayılarak patlayabilir. Böylece hasta zehirlenir ve hayatını kaybeder. Safra kesesi problemleri kısa zamanda çözüme kavuşmazsa ilerleyen zamanlarda safra kesesi kanserine çevirebilir.

Safra Kesesinin Alınmasının Vücuda Etkisi

Safra kesesi vücutta depo görevi görür. Karaciğerin ürettiği safrayı safra kesesi saklar. Yemek sonrası sindirimi sağlamak amacıyla içinde bulunan safrayı onikiparmak bağırsağına boşaltır. Eğer safra kesenizde taş varsa bu yolu tıkayarak safranın geçmesini engeller. Böylece hazımsızlık ve ağrı oluşur. Ameliyattan sonra bu ağrı kaybolur. Safra kesede birikmez direk bağırsağa boşalır.

Açık Safra Kese Ameliyatı İle Kapalı Safra Kese Ameliyatının Farkları Nelerdir?

Kapalı ameliyattın avantajları; daha az ağrı, hastanede daha kısa süre kalma, daha çabuk toparlanma imkanınız vardır. Açık ameliyatta ise tam tersi etkiler yer almaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir