Şarbon Nedir?

Şarbon Nedir?

Şarbon hastalığı, hayvan etinden bulaşmaktadır. Arada bir gündem olan hastalık, ülkemizde şuanda 150 civarı kişiyi etkisi altında bırakmıştır. Dünya üzerindeki vakalarda artışlar gözlemlenmektedir. Bunun temel nedeni hastalık taşıyan hayvanların, kesilip tüketilmesidir. Hastalık, insandan insana bulaşan bir hastalık değildir. Hastalığın bulaşması için kişinin hastalıklı hayvanın etini veya derisini tüketmesi gerekir. Bazı türlerinde, tüketilme olmadan da hayvandan insana geçtiği görülmüştür.

Şarbon Nedir?

Şarbon Tedavisi

Hastalığın kaliteli bir biçimde tedavi edilebilmesi için, hastalığın teşhisinin erken konulması gerekmektedir. Aksi takdirde, hastalık gözlemlenen kişilerdeki mikroplar ölüme dahi yol açabilir. İnsan sağlığı ile ilgilenen kuruluşlar, Şarbon hakkında dikkatli olunması için uyardı. Tüketeceğiniz etin, hangi hayvana ait olduğunu bilmiyorsanız, tüketmenizi tavsiye etmiyoruz. Öncelikle, tüketeceğiniz etin sahibi olan hayvanın hastalıklı olup olmadığını bilmeniz gerekmektedir. Ülkemizde şuan 150 kişide şarbon hastalık mikrobu olduğu düşünülüyor. Bunun sebebinin, kurban bayramı için ithal edilen hayvanlardan kaynaklandığı düşünülüyor. Ülkemizde kurban bayramında hayvan ihtiyacını karşılayamamış ve dışarıdan ithal hayvan getirtmiştik. Hastalıktan korunmak için uzmanlar, yerli ve bilinir kişilerin yetiştirdiği hayvanların satın alınmasının önemini vurguladılar. Hastalık teşhis edilemezse hasta kişi zor günler geçirebilir. Hastalıkta erken teşhis çok önemlidir. Erken teşhisin ardından, kaliteli ve yüzyıla uygun tedavi yöntemleriyle belirli tedaviler gerçekleştirilmelidir. Hasta tedaviye olumlu tepki verirse, hastalıktan kurtulabilir. Antibiyotik tedavisi, tedaviler içerisinde yer almaktadır. Deri Şarbon hastalığına sahip olan kişilere uygulanacak tedaviler diğerlerinden farklıdır.

Hastalık Nedir?

Bakterilerin neden olduğu bir rahatsızlıktır. Ot yiyen hayvanlara insan teması ile gerçekleşebilir. Erken teşhis, erken teşhis sonrası tedavi uygulanmazsa hastalık ölüme yol açabilir. Bacillus Antracis, Şarbon hastalığının etken bakteri mikrobudur. Bu mikrop, önce hayvanlara, hayvanlardan da insanlara bulaşır. Bulaşıcı hastalık, insandan insana bulaşmaz. Sadece hayvandan insana bulaşır. Hastalık sahibi insan, çevresindekilere hastalık bulaştırmaz. Meralarda ve topraklarda bulunabilen hastalık mikrobu, solunum yoluyla da bulaşabilir. Bu bulaşıcı rahatsızlık, sizlerin olduğu kadar hayvanın da hayatını tehlikeye atar. Rahatsızlığı önlemek, yeni hastalıklara yol açmasını engellemek amacıyla bir aşı geliştirilmiştir. Bu aşının hemen hemen yüzde doksan koruma sağladığı bildirilmiştir. Ancak yüzde on risk, az bir risk değildir. On hayvandan biri bile hastalansa, hastalık diğer hayvanlara da geçebilir. Ortak alanda, sağlıklı hayvan ile sağlıksız hayvan birlikte otlarlarsa, hastalığın geçme ihtimali artar.

Bulaşma Süreci

Şarbon tehlikeli bir hastalıktır. Hastalığın bulaşma sürecinin belli başlı noktaları vardır. Bu bulaşma süreci, hayvanın hastalığı edinme değil. Hasta hayvanın, sağlıklı insana hastalığı nasıl bulaştıracağıyla ilgilidir.

  • Hastalıklı hayvana, doğrudan veya dolaylı temas sonrası rahatsızlık bulaşabilir.
  • Hastalık sahibi hayvanın, etinin tüketilmesi sonrasında hastalık bulaşabilir.
  • Hastalıklı hayvanı, keserken temas edilmesi, doğrudan derisine dokunulması hastalığı bulaştırabilir.
  • Hastalığın bulunduğu ülkelerden, et ve hayvansal ürünler satın alarak hastalık edinilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir