Sedef Hastalığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilmeli?

Sedef Hastalığı

Sedef hastalığı kronik bir hastalık olup tedavisi hiçbir şekilde olmayan bir hastalıktır. Ölü cilt hücreleri hızlı bir şekilde birikir ve cilt yüzeyine yaklaştıkça dökülmeler oluşturan sık görülebilen bir cilt hastalığıdır. Cilt hücreleri cildin en derinlerinde bulunmaktadır. Bu cilt hücreleri zamanla cildin en derinlerinden yüzeye doğru ilerleyerek ölürler. Günlük olarak aktiviteler ve çevre koşullarından kaynaklanarak parçalanır ve kişi fark etmeden dökülmeler oluşabilir. Ciltte bu durumun oluşması ve dökülmenin yaşanması 28 gün içerisinde gerçekleşmektedir. Uzmanların araştırmaları sonucunda, bazı insanların gün içerisinde yaklaşık 30.000 ile 40.000 kadar ölü hücre döktüğü saptanmıştır. Bu rakamlar normal olarak bilinse de sedef hastalığında görülen hücre dökümü bu rakamların 2 katı kadar fazla olmasıdır. 28 gün içerisinde ciltte oluşan ölü hücrelerinin dökülmesi normal olarak karşılanmaktadır fakat sedef hastalığı sürecinde bu 28 günlük süreç 2 ve 6 gün arasında gerçekleşmektedir. Bu durum ile beraber sedef hastalığının başlangıcı görülmektedir.

Sedef hastalığının görüldüğü yaş aralıkları genellikle 20-50 yaş aralığıdır. Bebeklerde ve çocuklarda görülme olasılığı daha düşük bir olasılıktır. Sedef hastalığı insan vücudunda belirli bir noktada bulunmaz. Yüz dahil birçok bölgede sedef hastalığı görülmektedir.

Sedef Hastalığı Belirtileri

  • Ciltte görülen pembe-kırmızı şeklinde oluşan kabarıklar.
  • Cildin kabarması ve bu kabarıklar üzerinde oluşan beyaz, büyük, parlak ve kuru kepeklerin görülmesi.
  • Cildin normalin üzerinde kuruması ve bu kurumalardan kaynaklanan kanamalar oluşması.
  • Ciltte can yakıcı derecede kaşıntı hissi.
  • Aşırı derecede yanma hissi ve acı hissedilmesi.
  • Sedef ile oluşan kepeklerin fazla görülmesi ve bu döküntülerin renklerinin kırmızı-pembe arasında renklere sahip olması.
  • El tırnaklarında gözle görülebilecek şekilde büyüme ve kalınlaşma.
  • Vücudunuzda bulunan eklemlerde ağrılar ve kısım kısım oluşan şişliklerin oluşması.
  • Kuru bir şekilde oluşan, daha çok egzama benzerliği olan kurumalar ve kanamaların oluşması.

Sedef hastalığından şüphelendiğiniz takdirde en yakın zamanda cildiye uzmanına başvurulmalı ve doğru teşhisin koyulmasını sağlamalısınız. Cildiye uzmanı tarafından yapılan muayene sonucunda teşhis koyulur ve bundan sonra ki tedavi süreci belirlenir. Bazı hastalıklar kolayca tespit edilemez. Bu hastalıkların teşhisi ancak deriden parça alınarak sonuca varabilir. Sedef hastalığı ömür boyu cildinizde kalacaktır. Bazı durumlarda sedef hastalığı daha fazla ilerleyerek farklı hastalıklara yol açabilir. Sedef hastalığı ilerlemesi sonucunda eklem yerlerinde iltihaplar oluşabilmektedir. Fakat ilerleyişi, sadece birkaç vücut lekesi ile sınırlı sedef hastalıkları da görülmektedir. Sedef hastalığı oluşan insanlar bu hastalıktan sadece fiziki görünüş olarak rahatsız olabilirler. Bunun dışında hastayı herhangi bir konuda rahatsız etmemektedir.  Sedefin oluşması ile birlikte ilaç kullanımı ile durdurulabilir fakat bir zaman sonra bu hastalık tekrar belirtilerini gösterebilir ve süreklilik gösterebilmektedir.

Sedef Hastalığının Tedavisi

Sedef hastalığı belirtilerinden şüphelendiğiniz takdirde en yakın cildiye uzmanına başvurmalı ve yapılan testler sonucunda doğru hastalık teşhisi koyulmalıdır. Teşhis koyulduktan sonra ilaç kullanımı ile beraber sedef hastalığının ilerleyişi durdurulabilir fakat tamamen bir çözümü bulunmamaktadır. Hastalığın görüldüğü süre boyunca herhangi bir rahatsızlık söz konusu değildir. Sedef hastalığı insanları sadece dış görünüş olara rahatsız etmektedir. Bulunan geçici çözümler ile beraber sedef hastalığı sürecini yavaşlatabilir ve vücudunuzda oluşabilecek lekelerin boyutunu engelleyebilirsiniz. Nemlendirici kremler kullanarak hastalığın ilerlemesini ve oluşabilecek pullanmayı azaltabilirsiniz. Sedef hastalığının tıbbi olarak kesin bir çözümü bulunmamaktadır. Sedef hastalığına tıbbi olarak çözüm bulamayan insanlar bitkisel çözümlere başvurmaktadır. Bitkisel çözümlerin ne kadar faydalı olduğu konusunda tam olarak net bir şey bilinmemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir