Sırt Ağrısı Nedeni ve Evde Tedavi Yöntemleri

Sırt Ağrısı Nedeni

Günümüz dünyasında hemen hemen herkesin ortak sorunu haline gelen Sırt Ağrısı insanların yaşam kalitesini düşürmektedir. Bu nedenle kişinin gün içindeki verimi azalmaktadır. Sırt ağrılarının günümüzde artmasının en önemli nedeniyse iş hayatıdır. Gelişen teknoloji ve modernleşen iş imkanları nedeniyle insanlar genelde oturarak çalışmaktadır. Ancak birçok insan oturma pozisyonunu ve otururken dikkat edilmesi gerekilen diğer önemli noktalara uymadığı için sırt ağrısı ve benzeri bir çok ağrı ile karşılaşmaktadır. Sırt ağrılarının genel kaynağı bu tür nedenlere bağlı olsa bile sırt ağrısı ciddi sağlık sorunlarına da işaret ediyor olabilir. Bu yazımızda sırt ağrısına neden olan durumları ve eğer sırt ağrınız fiziksel kaynaklı geçici bir problemse nasıl evde tedavi edebileceğinizi size anlatacağız. Sırt ağrınız eğer doktor teşhisi koyulan bir hastalığınızdan veya belirtilerinin bir çoğuna sahip olduğunuz bir hastalıktan kaynaklanıyorsa bir an önce hekime başvurmanızı öneririz.

Sırt Ağrısı Nedir ve Neden Olur?

Sırt ağrısı dünyamızda her 5 kişiden birisinde bulunmaktadır. Sırtımızdaki ağrının temel sebebi sırtımızın iki yanındaki kasların gerilmesidir. Bu ağrının ve gerilmenin en büyük nedeni ise insanların sahip olduğu streslerdir. Sırtta bulunan sinirlerin geçiş kısımları stres ve tarzı etmenler nedeniyle düzleşir ve daralır bu nedenle sinirlere baskı artar. Baskı altında kalan sinirler ise sırt ağrısına neden olur. Stres dışında yorgunluk, ani soğuk havaya (halk arasındaki adıyla cereyana) maruz kalmak, klima ve ağır kaldırma da sırt ağrısına neden olur. İnsanlar sırt ağrısını azalttığı için duruş ve oturuşlarını bozabilir basit bir sırt ağrısı yüzünden sürekli duruş ve oturuş bozukluğu ise kamburluğa ve benzeri sorunlara neden olabilir.

Sırt Ağrısı Evde Tedavi Yöntemleri
Sırt Ağrısı Evde Tedavi Yöntemleri

Sürekli Masa Başında Çalışanlar Dikkat!

Sürekli şekilde masa başında çalışmak zorunda olan kişilerin çok fazla dikkat etmesi gerekmektedir. İşiniz olsa bile bu nedenden kaynaklanan sırt ağrılarına dikkat etmemek uzun vadede ciddi sorunlara yol açabilir. Bu yüzden eğer masa başında çalışmak zorundaysanız şimdi vereceğimiz önerileri yerine getirmeniz sizin için faydalı olacaktır.

  • Her yarım saatte bir ayağa kalkın ve bir ila beş dakika arası vücudunuzu hareket ettirin. Eğer ayağa kalkamazsanız oturma pozisyonunuzu farklılaştırın ve vücudunuzu oturduğunuz yerden hareket ettirin.
  • Otururken dik ve düzgün biçimde oturun.
  • Kambur şekilde oturmanız ileride ciddi sorunlara neden olacaktır bu yüzden kambur şekilde asla oturmayın.

Tekrar Eden Sırt Ağrısı Önemli Bir Rahatsızlığın Habercisi Olabilir

Eğer vücudunuzda yukarıda bahsettiğimiz nedenlerin hiçbirisi sizde yoksa veya tavsiye ettiğimiz önemleri alıyorsanız ancak geçmiyorsa bu sırt ağrısı önemli bir rahatsızlığın habercisi olabilir. Eğer evde sürekli hareketsizseniz veya okulda aynı şekilde hareketsizseniz bunlarda sırt ağrısına neden olabilir. Düzensiz uyku da sırt ağrısının başlıca nedenlerindendir. Bu nedenlerden kaynaklanan ağrının evde çözülmesi kolaydır bunun için uykunuzu düzene sokmanız gerekmektedir. Hergün aynı saatlerde uyuyup aynı saatlerde uyanmanız gerekmektedir. Günlük en az 30 dakika yürüyüş yapmanız gerekmektedir. Ayrıca oturma ve duruş pozisyonlarınızı dik şekilde tutmanız da sırt ağrınızı geçirecektir. Tüm bunları yapmanıza rağmen artarak veya hiç azalmadan aynı şekilde devam ederek duran bir sırt ağrınız varsa bu kalp, akciğer, karaciğer veya safra kesesi hastalıkları nedeniyle olabilir. Bunların yanında başka iç hastalıklarda sırt ağrısına neden olabilir ancak bu hastalıkların sırt ağrısından hariç başka belirtileri de bulunmaktadır. Bu belirtilere çeşitli kaynaklardan ulaşabilirisinz eğer onlarda varsa en kısa süre de doktorunuza başvurmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca sırt ağrısı omurga eğriliği olan skolyoz nedeniyle ve çeşitli fıtıklar nedeniyle de olabilmektedir. Bu yüzden sürekli şekilde devam eden sırt ağrılarınız varsa küçük bir sorunda olsa iyileşmesi için doktorunuza görünmekte fayda vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir