Sivilce Tedavisi ve Sivilceye Doğal Çözümler

Sivilce Tedavisi

Sivilce neredeyse herkes için büyük bir sorun. Fakat bazı insanlar için diğerlerinde göre daha çok sorun. Özellikle ergenlik döneminde ve hemen sonrasında sivilceler büyük bir sorun olabiliyor. Bu sorun da çoğu ciddi sorunda da olduğu gibi uzmanlardan yardım alınması gereken bir sorun. Fakat durumu o kadar da vahim olmayan insanlar için doğal yöntemlerle birkaç çözüm de mümkündür. Sivilcenin tipine göre değişiklik gösterebileceği gibi zararsız olan bazı yöntemler her tür sivilcenin tedavisi için de denenebilir. Evde uygulanacak birçok yöntem bulunuyor. Fakat en iyi çözüm çıkmasını engellemektir. Bu yüzden de öncelikle sivilcenin neden çıktığını öğrenmek gerekir.

Sivilceye Doğal Çözümler
Sivilceye Doğal Çözümler

Sivilce Neden Olur?

Sivilceler artık hayatın belli bir dönemi ile özdeşleşmiş durumda. Gerçekten de ergenlik döneminde sivilcelerden kaçmak imkânsız gibi bir şeydir. Bu durumun sebebi artık çocukluktan çıkıp yetişkinliğe geçiş evresinde olduğunuz için yaşanan hormonsal düzensizliktir. Fakat bugünkü tabloya bakıldığında ergenlerin bazılarında sivilce bütün yüze yayılıyor ve berbat bir hal alıyor. Bu yüzden de müdahale şart hale geliyor. Bu hale gelmeden, yani çıkan sivilcelerin yayılmasını önleyerek bir savaş verilebilir. İstatistiklere göre ergenlik döneminde her 10 kişiden 8 i bir sivilce sorunu yaşıyor.

Genel olarak yağlı bir cildi olanlar daha büyük sivilcelerle uğraşabilir fakat genel olarak herkes sivilceyi dert ediniyor demektir. Sivilce nedenine bakıldığında hormonsal değişikliklerin ciltteki yağlanmayı arttırdığını görebiliyoruz. Bu fazla yağ gözeneklerin tıkanmasına yol açar. Bu ortam sivilce oluşumunda rol oynayan bakteriler için çok uygun olduğundan sivilce kaçınılmaz olur. Siz ne kadar sık temizlerseniz temizleyin ciltteki gözenekler kirlerden dolayı değil bizzat cilt tarafından üretilen sivilcelerden dolayı tıkandığı için bunu önlemek çok zordur. Sivilcelerin oluşmasını önleyecek veya oluşmuş olan sivilcelerin iyileşmesini hızlandıracak olan etkenler de şu şekilde sıralanabilir:

Sivilceye Ne İyi Gelir?

Evinizde kullandığınız bazı ürünler gerçekte sizin için kurtarıcı rol oynayabilir. Sivilceleriniz için kullanabileceğiniz ürünlerin başında sirke geliyor. İlk başta kokusundan dolayı hoş gelmeyecek olsa da sivilcelerin bir numaralı düşmanı sirkedir. Çünkü sirke asitli yapısı ile tam bir anti bakteriyel özellik gösterir. Sirke kullanarak mevcut sivilcelerin çok daha hızlı iyileşmesi sağlanabilir. Bu sivilcelerin bakterilerden arınması demek sivilcenin daha çabuk kuruması ve yok olması demek. Fakat sirkenin cildinize zarar vermemesi için seyreltilmesi çok faydalı olacaktır. 1 yemek kaşığı sirkeye 2 yemek kaşığı kadar su kullanarak seyreltip daha az zararlı hale getirebilirsiniz. Bir diğer mucize ise patates. Çiğ patates iltihap iyileştirme konusunda oldukça iyidir.

Patatesi direk ortadan ikiye ayırdıktan sonra iç kısmını sivilcelerin üzerinde uygulayarak rahatlıkla enfeksiyondan dolayısıyla sivilcelerden kurtulabilirsiniz. Diğer hastalıklar için kullanılan Aspirin de etkili bir çözüm olabilir. Aspirin kullanımı ile hem sivilceler kısa sürede iyileşir hem de sivilcenin ardından tahriş olan, yorulan cilde durgunluk verir, yatıştırır. Dediğimiz gibi sivilce bakteriyel bir süreç bu yüzden anti bakteriyel maddeler kullanmak mümkün olacaktır. Bal da güçlü bir antibiyotik özelliğe sahiptir. Aynı zamanda cildi yumuşatmada da etkili olan balı direkt olarak sivilcenin üzerine sürüp 20 dakika kadar bekledikten sonra yüzünüzü yıkayabilirsiniz. Bir diğer antibiyotik etki ise limon ile mümkün. Limon ile fazla yağı alıp sivilce oluşumunu da engelleyebilir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken bir nokta da yüzünüzü limondan iyice temizlemeden güneşe çıkılmaması gerektiğidir. Çünkü direkt güneş ışığı limon ile temas ettiğinde cilt lekelerine sebep olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir