Siyah Nokta Nedir?

Siyah Nokta

Her yaşta yaşanabilen siyah nokta, bir cilt sağlığı sorunu olarak tanımlanabilir. Deri, kendisini sürekli olarak yeniliyor. Eskiyen ve kuruyan ölü deriler ise cilt tarafından dışarıya atılıyor. Bu esnada gözeneklerin dikkatli bir şekilde temizlenmemesi, tıkanıklığa neden oluyor. Nitekim bu tıkanıklık ile birlikte ne yazık ki cilt üzerinde siyah noktalar oluşuyor.

Siyah nokta tedavisi oldukça zorlu ve uzun geçen bir süreç olarak tanımlanabilir. Tıpkı sivilce gibi meşakkatli bir tedavi sürecine sahip olan cilt rahatsızlığı, düzenli bakım ve temizlik gerektiriyor. Eğer cildinizde bol miktarda siyah nokta bulunuyor ise cilt temizliğinizi yeterli miktarda yapmıyor olabilirsiniz. Benzer bir şekilde daha farklı bir faktör de siyah nokta oluşumuna yol açıyor olabilir. Cildinizde siyah noktalara rastladıysanız son zamanlarda cildiniz üzerinde yaşanan değişiklikleri göz önünde bulundurmayı deneyin. Değiştirdiğiniz herhangi bir rutin veya ürün, beraberinde siyah noktaya yol açmış olabilir.

Çeşitli ilaçlar, kozmetik ürünler ve sağlıksız beslenme gibi durumlar siyah noktayla karşılaşmanıza neden olan faktörler arasında yer alıyor. Örneğin son birkaç gündür veya haftadır yeni bir ilaç kullanıyor ve cildinizde çeşitli olumsuzluklar yaşıyorsanız uzman bir doktora görünmeniz gerekiyor. Eğer ihtiyacınız var ise doktorunuz ilacınızı değiştirmeyi deneyebilir. Bu sayede siyah noktaya ya da benzeri bir duruma yol açmayan bir ilaca geçiş yapmayı deneyebilirsiniz.

Siyah Nokta Tedavisi

Siyah Nokta Oluşmasını Önlemek

Cilt üzerinde küçük veya büyük noktalar halinde oluşan rahatsızlık, temelinde cilt gözeneklerinin tıkanmasından kaynaklanıyor. Eğer bu durumu önleyebilirseniz hem yeni siyah noktaların oluşmasını önleyebilir hem de var olan noktaların gözle görülür bir biçimde küçülmesini sağlayabilirsiniz. Uygun tedavi sürecinde ise bir süre sonra siyah noktaların yok olduğunu görmeniz elbette mümkün.

Öncelikle cilt tipinizi bilmeniz gerekiyor. Genellikle yağlı ve karma tipi ciltlerde siyah noktalara sıklıkla rastlanılıyor. Cilt, sürekli olarak sebum adı verilen yağı üretmektedir. Bu yağ, cilt için oldukça faydalı özelliklere sahip. Ancak bazı durumlarda dengesini kaybeden cilt, olması gerekenden çok daha fazla yağ salgılıyor. Böylelikle cilt gözeneklerinde tıkanma yaşanıyor.

Sebum dengesini sağlamak adına çeşitli ilaçlara ya da dermokozmetik ürünlere başvurabilirsiniz. Sabah ve akşam olmak üzere günde iki kere uygun ürün ile cildinizi temizlemeli ve ardından kalan son kirleri tonik ile ortadan kaldırmalısınız. Bu işlemler sonucunda hem nemlendirici özelliğe hem de sebum dengesini sağlamaya yönelik bir krem kullanarak yeni siyah noktaların oluşmasını önlemeniz mümkün.

Siyah Nokta Tedavisi

Cildiye uzmanından randevu alıp, muayene olabilirsiniz. Özellikle cilt yüzeyini soyucu özelliğe sahip kremler ve jeller, sivilcelere iyi geldiği gibi siyah noktaların da temizlenmesine imkan tanıyor. Hafif soyucu özelliğe sahip bir ilaç neticesinde siyah noktalarınızı zamanla azaltabilirsiniz. Olası bir yan etki durumunda ise zaman kaybetmeden doktorunuza danışmanız gerekiyor.

İlaçların yanı sıra siyah nokta temizleyici özelliğe sahip tonikler de yine günümüzde sıklıkla başvurulan tedavi yöntemleri arasında bulunuyor. Soyucu ve deri yüzeyini yenileyici bir tonik, özellikle burun üzerindeki siyah noktaların kısa sürede temizlenmesini sağlıyor. Evde uygulayacağınız kil maskesi de mıknatıs görevi üstlenip siyah noktalarınızı temizliyor.

Cildiniz için kullanacağınız ürünlerde son derece dikkatli davranmalısınız. Eğer yağlı bir cilde sahipseniz içeriğinde gözenek tıkayıcı bir madde bulunmayan bakım ürünlerini tercih etmelisiniz. Ayrıca t bölgesi için satılan siyah nokta bantları, kirin cilt yüzeyinden arındırılmasına yardımcı oluyor. Güvendiğiniz markaların bantlarına başvurarak özellikle burun, çene ve alın gibi bölgelerde yer alan siyah noktalarla savaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir