Tiroid Nodülü Nedir?

Tiroid Nodülü Nedir?

Tiroid Nodülü Nedir? Bu soru çoğu kişinin aklına takılmaktadır. Tiroid, çoğu kişinin bildiğinin aksine bir hastalık olmamaktadır. Tiroid; herkeste olan, vücudumuzdaki tiroksin hormonunu dengede tutmak için salgılayıcı organdır. Tiroksin hormonunun vücudumuz için önemi çok fazla olmaktadır. Tiroid, boyun bölgemizin ön tarafı, adem elması adlı çıkıntının tam altında yerleşmektedir. Görünümü karşı taraftan “U” harfine benzemektedir.

Tiroid Nodülü Nedir?

Tiroid Nodülü nedir? ve nerededir sorusunun cevabı; tiroid dokusunun içinde bulunmaktadır. Bu nodül, tiroid dokusuna benzemez ve anormal kütleler olarak oluşmaktadırlar. Daha çok kadınlarda olan bu nodüller, toplumun neredeyse yarısında görülmektedir.

Tiroid Nodülünün Önemi

Bu hastalık yaygın olarak insanların karşısına çıkmaktadır. Ancak burada önemli olan, kanser olma ihtimali yüksek nodüllerin teşhisi ve ortadan kaldırılması için uygulanan tedavidir. Tiroid nodüllerinin neredeyse %95’i iyi huylu olmaktadır. İyi ve kötü huylu nodüllerin ayırt edilmesi için uygulanan iğne biyopsisi çok büyük bir öneme sahiptir. Ancak bu kötü huylu nodüllerinin sayının önemi olmamaktadır. Bir veya birden fazla kötü huylu nodüllerin oluşturduğu kanser riski eşit olmaktadır.

Tiroid Nodülü Nedir?
Tiroid Nodülü Nedir?

Tiroid Nodülü Ağrı Yapar Mı?

“Tiroid Nodülü Ağrı Yapar Mı?” sorusu da en az “Tiroid Nodülü Nedir?” sorusu kadar insanların sıkça sorduğu sorular arasında yer almaktadır. Tiroid nodülleri çoğu zaman hiçbir şikayete yol açmamaktadır. Bu nödüller, doktorun elle veya ultrasonografik muayene esnasında teşhis edilmektedir. Bazı hastalardaysa şişlik olarak kendini belli etmektedir. Nadiren de olsa, büyük ölçüdeki tiroidler bazen yutma güçlüğü, nefes darlığı ve ses kısıklığı gibi tedavi olunabilecek sorunlara yol açabilir. Bunun yanı sıra fazla salgılanan tiroid nodülü, sinirlilik, çarpıntı ve sıcak havalara karşı bir tahammülsüzlük gibi hipertiroidi semptomlar oluşturabilir.

Tiroid hastaları olan kişiler için yapılması gereken birkaç klinik inceleme ve değerlendirmeler yapılmalıdır. Tiroid nodüllü hastalara yapılacak klinik değerlendirmede; hastanın yaşı, cinsi, ailede bulunan tiroid ya da başka endokrin hastalığı olan kişilerin olup olmaması, oluşan bazı semptomlar, radyoterapi geçmişinin sorgulanması zorunludur. Tiroid nodülleri en kolay şekilde elle muayeneyle belirlenmektedir. Ancak ne kadar basit gözükse de bu yöntem için de belli bir tecrübenin olması şarttır. Fizik muayenede, nodülün ne kadar büyük olduğu, nodüllerin sayısı, kıvamı, etraf dokuya yapışık olup olmaması ve şişkinliği belirlenmektedir.

Tiroid Nodülü Olan Hastara Yapılacak İnceleme

Tiroid nodülü ile bağlı şikayeti olan hastaların bir çoğunda tiroid nodülü normal çalışmaktadır. Bununla birlikte, bezin az ya da çok, yani hipotiroidi veya hipertiroidi çalışması hakkında bir bilgi elde edilmelidir. Ultrasonografinin önemi, nodülün sayısı, büyüklüğü ve kanser tehlikesi olabilecek nodüllerin belirlenmesidir. Ayrıca çok küçük nodüller bile ultrasonografiyle iğne biyopsisi alınmasını sağlamaktadır. Bu sayede tiroid hastalarındaki nodüllerin büyüyüp büyümediğini anlamak mümkün olmaktadır.

Tiroid sintigrafisi sayesinde bezin bir fonksiyonel resmi elde edilir. Damardan verilen radyoaktif maddenin tiroid hücrelerinde yakalanması sayesinde anlaşılmaktadır. Geçmiş zamanlara göreyse şimdiki dönemde daha az kullanılan bir yöntem olarak bilinmektedir. Radyoaktif maddeyi diğerlerine göre daha az tutan soğuk nodüller, kanser riskinin belirlenmesi açısından önem taşımaktadır.

Ofis şartlarında yapılabilen iğne biyopsisi, iğne uçlu bir enjektörle yapılmaktadır. Bu yöntem, herhangi bir rahatsızlığın olup olmadığını belirlemek için etkili yöntemler arasında yer almaktadır. İşlem bittikten kısa bir süre sonra hasta eve gitmekte özgür olur. Kişiden iğne ile alınan hücreler, bir cama yayılır ve laboratuvara incelenmek üzere gönderilir. Eğer değerlendirmeni yüksek tecrübeli bir sitolog yapıyorsa, doğruluk oranı %95’le %98 arasında değişkenlik gösterebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir