Travmatoloji Nedir?

Travmatoloji

Her gün sürekli kullandığımız hareket sistemimiz kemik, eklem, bağ ve kaslardan oluşmuştur. Normal haliyle ağrısız sızısız çalışmaktadır. Eğer hareket veya dinlenme sırasında herhangi bir ağrı hissediliyorsa bir sorun olduğu kanısına varılır. Eklem arasındaki sıvıların azalması, hareket esnasında ağrı hissedilmesi, kaza sonu kemiklerde çatlak oluşması veya kırılması öteki sorunlardan biridir. Sinir sistemi ile bağlı olduğu gibi hareket sistemimiz dolaşım sistemimiz ile de bağlıdır. Kemikler sert yapıdadır ve sürekli yapım yıkım işlemleri yapan canlı dokulardan oluşur. Kemiklerin sert olmasını sağlayan kalsiyum ve fosfor gibi minarellerdir. Bu yüzden kemikler kırıldığında veya çatladığında kendilerini yenileyebilirler. Yine de herhangi bir kırılma veya çatlak için uzman birine yani ortopediste görünmek şarttır. Hareket sistemindeki sorunlar için Ortopedi ve Travmatoloji bölümü ilgilenmektedir. Ortopedi ve Travmatoloji bölümünün ilk kuruluş amacı doğuştan olan sakatlıkların muayene edilmesidir. Zaman içinde bu amaç gelişmiş ve iskelet, kas sistemini ilgilendiren çoğu rahatsızlığın tedavisini kapsamıştır.

Travmatoloji

Ortopedi latince kökenli bir sözcüktür. Kas ve iskelet sisteminin sorunları üzerine kurulan bir uzmanlık alanıdır. Aynı zamanda travmatoloji de latince bir sözcüktür. Travmatoloji hareket sisteminde kaza sonucu oluşan yaralanmaları ve hasarları kontrolden geçirir. Hatta spor yaralanmalarına dahi bakan bir bölümdür. Cerrahi veya cerrahi dışında kalan yollarla hastaları muayane eder.

Ortopedi ve Travmatoloji gelişen teknoloji ve şartlar dolayısı ile hızla ilerlemektedir. Bu ilerleme hem tıp dünyası için hem dünyamız için çok iyi bir gelişmedir. Kapsamı artmış ve alt dalları ortaya çıkmıştır. Ortopedi ve Travmatoloji bölümünün alt dallarından örnek verecek olursak şöyle sıralayabiliriz:

 • Artroplasti Cerrahisi: Eklemlerin içine girip görüntülü bir şekilde muayane edilmesi ve eklemin içindeki rahatsızlığın tanısının konulmasını sağlayan bir tedavi yöntemi
 • Spor Travmatolojisi: Spor yapan insanların vücut direnci artar ancak spordan önce yapılması gereken ısınmaların yapılmamasından kaynaklanan yaralanmaların tedavi edildiği bölümdür
 • El Cerrahisi ve Mikrocerrahi: Mikrocerrahi sayesinde kopan el, ayak, bacak gibi organlar tekrardan aynı yerine kullanılacak şekilde takılır.
 • Diz Cerrahisi ve Artroskopik Cerrahisi: Dizdeki kıkırdak dokusu zedelendiği menisküste yırtılma yaşandığı, bağlarda kopukluk olduğu zamanlarda gidelecek bir bölümdür.
 • Boy Uzatma ve Bacak Eşitsizliği: Çarpık bacaklar arasında oluşan eşitsizlikten doğan fonksiyonel rahatsızlıklar bu bölüm sayesinde tedavi edilebilen bir rahatsızlık olmuştur.

Ortopedi ve Travmatoloji Bölümünde Hangi Rahatsızlıklara Bakılır?

Hangi rahatsızlıklara bakılacağı konusuna da şöyle açıklık getirebiliriz:

Doğuştan ve gelişim ile ilgili bebek ve çocuk rahatsızlıklar: Kalça çıkığı, bel eğriliği

Spor yaralanmaları: Burkulma, ezilme, menisküs

İskelet sisteminin yaralanmaları: Kırık, çıkık, tendon bağ zedelenmesi

Çok kullanmaya bağlı olan kol ve bacaklardaki bozukluklar: Sinir sıkışmaları, tenisçi dirseği

Yaş geçtikçe ortaya çıkan eklem kireçlenmesi: Omuz kireçlenmesi, dirsek kireçlenmesi, kalça kireçlenmesi, diz kireçlenmesi

Travmatoloji Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

 • Kemik uyarıcıları
 • Fonksiyonel tespit
 • Protez cerrahi
 • Radikal büyük cerrahiler
 • Artroskopi yöntemiyle yapılan ufak operasyonlar
 • Kapalı intramedüller çivileme tekniği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir