Tuz ve Tuzun Sağlığa Zararları

Tuz ve Tuzun Sağlığa Zararları

Çoğu zaman tuzun insan sağlığı açısından zararlı olabileceğine dair çeşitli bilgiler ile karşılaşabilirsiniz. Tuz tüketimi her ne kadar tiroid bezleri için gerekli olsa da buradaki asıl önemli olan nokta, iyot tüketimidir. Nitekim iyotlu tuzu tüketerek tiroid bezlerinin sağlıklı kalmasını kolaylaştırabilirsiniz. Günümüzde ise ne yazık ki tuzun çok fazla tüketildiğinden bahsetmek mümkün hale gelmeye başladı. Oysa vücut için gerekli olan miktardan daha fazla tuz tüketmek, sağlık açısından son derece zararlıdır. Bu durum, çeşitli hastalıkların ortaya çıkmasına yol açabileceği gibi aynı zamanda yaşam süresinin de düşmesine kaynaklık edebilir. Bundan dolayı tuz tüketimini kontrollü bir şekilde gerçekleştirmek son derece önemlidir. Peki, tam olarak tuzun sağlığa zararları nelerdir?

Böbrek fonksiyonlarını bozan aşırı tuz tüketimi, kalp, damar ve omurilik gibi noktalar üzerinde zararlı etkiler oluşturuyor. Çeşitli kalp ve damar hastalıklarına davetiye çıkartan aşırı tüketim, bunun yanında omurilik kireçlenmesi gibi oldukça farklı bir durum yaşamanıza da neden olabiliyor. Sağlıklı kalmak ve bedeninizi zararlı etkilerden korumak istiyorsanız fazla tüketmemeniz gereken tuzu elbette çok az da tüketmeniz tehlike arz edebilir. Bunun yerine doğru miktarda kullanım çok daha etkili sonuçlar doğuruyor.

Tuzun bilinen en önemli zararları arasında yüksek tansiyon bulunuyor. Gün içerisinde fazlaca tüketmeniz doğrultusunda tansiyonunuz yükselebilir. Bu durum ise doğrudan kalbinizi ve damarlarınızı etkiliyor. Yavaş yavaş bedeninizi etkileyen aşırı tüketim, yıllar sonra etkisini göstererek sağlığınızı kaybetmenize yol açıyor. Kendinizi zinde hissetmeniz zorlaştığı gibi hızlı hareket etmeniz de tehlikeli bir hale gelebilir. Tüm bu noktaları düşünerek günlük tuz tüketiminizi yeterli seviyede tutmaya özen göstermelisiniz.

tuz

Tuz Tüketimi ve Su Kaybı

Su tutma özelliğine sahip olan tuz, böylelikle vücudunuz için yeterli miktarda sıvı tüketmenizi engelleyebilir. Organlarınız yeterince su almadığında ise vücudunuzun pek çok bölgesinden sinyaller gelmeye başlar. Günlük su tüketim miktarınıza ulaşsanız dahi tuzu fazla tüketmenizden dolayı bu sudan tam anlamıyla yararlanamayabilirsiniz. Yeterince su içmemek, cilt üzerinde de sorunların oluşmasına kaynaklık ediyor. Cildinizin nem kaynağı büyük oranda sudur. Nemli bir cilt ise daha sağlıklı görünüyor.

Kemik erimesi ve sindirim hastalıkları da yine tuzun zararları içerisinde yer alıyor. Tuzun içeriğinde bulunan sodyum, fazla tüketildiği takdirde kemik erimesini önleyen D vitamininin alınmasını engelliyor. D vitamini emilimi yeterli miktarda gerçekleşmediği takdirde ise tahmin edebileceğiniz gibi kemik yapısında zayıflık görülüyor. Kemik erimesine kaynaklık eden aşırı sodyum, kemiklerin güçsüzleşmesi ve çabuk kılır hale gelmesi üzerinde de büyük oranda etkiye sahiptir.

Sodyum, aynı zamanda asit baz dengesini de düzenleme özelliğine sahiptir. Aşırı tüketim, asidin geri akışını tetikleyerek çeşitli mide hastalıklarına davetiye çıkartıyor. Özellikle ülser, on iki kalın bağırsak ülseri ve kanser riski doğrudan artış gösteriyor. Gün içerisinde mide ekşimesi yaşamanız mümkün hale gelebilir. Bu durum, yaşam kalitenizi doğrudan düşürecektir.

Tüketimi Sınırlandırmak

Yediğiniz ekmekler içinde dahi tuz bulunuyor. Bundan dolayı gün içerisinde tükettiğiniz tuz miktarını dikkatlice ayarlamalısınız. Yediğiniz her öğünde tuz bulunabileceğinden dolayı ek olarak bol tuzlu bir gıda tüketmeniz ters etki yaratabilir. Ayrıca turşu ve buna benzer gıdaların çok fazla tüketilmesi de yine benzer etkiler gösterebilir.

Hazır gıdalardan uzak durmanız da yine tuz tüketimini kontrol altına almanıza etki ediyor. İçeriğinde yüksek miktarda tuzun yer aldığı hazır yiyecekler ve işlenmiş gıdalar, doğrudan aşırı tüketime kaynaklık ediyor. Ayrıca sadece tuz değil belli başlı pek çok zarar, işlenmiş gıdalar ile vücudunuza giriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir