Ülser Nedir?

Ülser Nedir?

En sık rastlanılan mide hastalıkları içerisinde yer alan ülser, ne yazık ki yaşam kalitesinin düşmesine yol açıyor. Belli başlı etkilerin gözlemlenmesi sonucu ortaya çıkan ülser, gerekli muayene ve testler sonucunda kesin bir şekilde teşhisin konmasıyla belli oluyor. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de sıklıkla rastlanılan ülser nedir ve nasıl tedavi edilir?

Ülser, aslına bakılırsa doku kaybı ile ortaya çıkıyor. Mide içerisinde ve on iki kalın bağırsakta çeşitli etkiler sonucu doku kaybı yaşanıyor. Mide asidinin bu durumda etkisi oldukça fazla denilebilir. Asidik miktar artış gösterdikçe dokuların zarar görme oranı da beraberinde artış kaydediyor. Mide asidi ve pepsin gibi sıvılar sonucu zarar gören dokular, ne yazık ki yara oluşumuna sahne oluyor. Midede veya on iki kalın bağırsakta oluşabilen yaralar, zamanla çok daha şiddetli hale gelebiliyor. Bundan dolayı uygun tedavi sürecinin bir an önce başlatılması, hastalık adına önem teşkil ediyor. Hali hazırda ülser belirtilerinin gözlemlenmesi, kişinin yaşamını etkileyen unsurların var olduğunu gösteriyor. Bu nedenle hastalık bir an önce ortadan kaldırılmalı ve kişinin yaşam kalitesi arttırılmalıdır.

Hastalık, sıklıkla on iki kalın bağırsakta görülüyor. Tüketilen işlenmiş gıdalar, asitli içecekler, hazır yiyecekler ve ilaçlı ürünler, ne yazık ki doğrudan mide hastalıklarına davetiye çıkarıyor. Midenizde veya on iki kalın bağırsağınızda ülser oluşabileceği gibi bu duruma eşlik eden farklı bir mide hastalığına da sahip olabilirsiniz. Mide oldukça güçlü bir organ olmasına rağmen ne yazık ki tüketilen zararlı gıdalardan kolayca etkilenebiliyor.

Ülser Nedir?

Ülser Nedenleri

Günümüzde saptanmış birden fazla ülser nedeni bulunuyor. Bunların arasında en sık bahsi geçen nedenler ise aşırı tuz tüketimi ve sağlıksız beslenme kaynaklı oluyor. Su tutma özelliğine sahip olan tuz, vücudunuzun yeterli miktarda su almasını engelleyebileceği gibi asidik salgıya da etki edebilir. Bununla birlikte midenizde yanma ve ekşime gibi durumlar gözlemlemeniz mümkün.

Besinleri az çiğnemek, mideyi aşırı doldurmak, uzun süre aç kalmak, uykusuzluk, yorgunluk ve genetik faktörler de yine ülsere neden olan durumlar arasında yer alıyor. Uzun süre aç kaldığınız takdirde mide asidinden etkilenerek doku kaybı yaşamanız mümkün. Aynı durum midenizi çok fazla doldurduğunuz durumlarda da geçerli oluyor.

Özellikle stresin çok fazla yaşandığı dönemlerde midenin bu duruma tepki vermesi mümkündür. Aşırı oranda salgılanan asit, doğrudan dokulara zarar vererek ülser ve buna benzer mide hastalıklarının oluşmasına kaynaklık ediyor. Deprem ve doğal afetlerin bu duruma neden olması, stresin sonuçlarını oldukça güzel bir şekilde ortaya koyuyor. Hayatınızdan mümkün olduğunca stresi çıkarmanız ve uyku düzeninizi oturtmanız gerekiyor.

Ülser Tedavisi

Endoskopi ve muayene işlemleri sonucunda uzman doktorunuzun ülser teşhisi koyması durumunda uymanız gereken belli başlı kurallar bulunuyor. Bunlardan en önemlisi sağlıklı beslenmekten geçiyor. Acılı, ekşili ve bol tuzlu yiyeceklerden mümkün olduğunca uzak durmalısınız. Buna rağmen hastalığınız şiddetleniyor ise farklı noktalara dikkat etmeniz gerekiyor olabilir. Aynı şekilde doktorunuz ilaç tedavisine de başvurabilir.

Kahvaltı öğünlerini atlamayın ve güne zengin bir kahvaltı ile başlamaya dikkat edin. Ayrıca çay ve kahve gibi içecekleri tüketmekten kaçının. Eğer mutlak süratle içmek zorundaysanız en azından miktarını sınırlandırmaya çalışın. Uyku düzeninizi oturtmanız gerektiğinden dolayı kafein tüketimine dikkat etmelisiniz.

Midenizi uzun süre aç bırakmaktan kaçının ve gün içerisinde bolca sıvı tüketmeye özen gösterin. Tabi bu sıvılar şekerli ve işlenmiş olmamalıdır. Bunların yerine bol miktarda su tüketin. Ayrıca her öğünde daha küçük porsiyonlar tercih edin. Midenizi aşırı miktarda doldurmaktan kaçınmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir