Uyurken Müzik Dinlemek Zararlı Mıdır?

uyurken müzik dinlemek

Daha çok gençlerde bir alışkanlık haline gelmiş olan uyurken müzik dinlemek işitme kaybı gibi çeşitli risklere yol açtığı görünmektedir. Teknolojinin her geçen gün gelişmesi genç neslin teknoloji ile daha da yakından ilgilenmesine olanak sağlıyor ve bu risklerin oluşmasına yol açıyor. Çocuğundan yaşlısına kadar her bir kişinin kullandığı akıllı telefonlarda bulunan MP3 çalar ve bilgisayarlar hayatımızı kolaylaştırma ile beraber sağlık problemlerinin oluşmasına neden oluyor.

İlk baktığımı zaman hiçbir zararı yokmuş gibi görünen bu cihazlar ile film ve müziklerin kulaklık vasıtasıyla dinlenilmesi geri dönüşü bulunmayan hasarlara neden olmaktadır. Kulaklık ile yüksek seslerde müzik dinlediğimiz zaman kulamız sadece sesin şiddetine değil, bununla beraber basınca da maruz kalmaktadır. Bu ise kulağımıza kalıcı hasarlar verebilmektedir. Uzun zaman boyunca yüksek sesli müzikler dinlediğimiz zaman basınca maruz kalan kulaklarımızın iç kısmında bulunan duyu hücreleri tahrip olmaktadır. İlk alınan hasarın geri dönüşü mümkün olabilir, fakat iç kulakta yaranan hasar çok yüksekse ve sıklıkla tekrarlanıyorsa, bu olay uzun zaman boyunca devam etmesi durumunda kalıcı hasarların oluşmasına sebep olabilir. Yani bir süre sonra işitme kaybı geri dönüşü olmayacak noktaya kadar gelebiliyor. Yüksek ses ile müzik dinlediğiniz zaman hasarları anında ortaya çıkmaz ve sonrasında çeşitli hasarlar oluşabilir. Çınlama sorunu da yüksek sesle müzik dinlemenin oluşturduğu etkiler arasında yer almaktadır. Peki gece müzik dinlemek zararlı mı? Bu sorunu sizlerle birlikte inceleyelim.

uyurken müzik dinlemek

Gece Müzik Dinlemek Zararlı mı?

Vücudumuzun gece yattığımız zaman dinlenmektedir ve tüm organlarımız bu süre boyunca dinlenmeye ihtiyaç duymaktadır. Uyurken müzik dinlemek gibi bir alışkanlığınız var ise bu sizin sağlığını için çeşitli sorunlar oluşturacaktır. Eğer siz kulak gibi çok hassas bir yapıya sahip olan organı dinlendirmezseniz bunun zararını ilerleyen zamanlar çekeceksiniz. Kulakta olan zar müzik çeşidine göre harekete devam eder ve dinlenilmeye bırakılmaz ise bu durum sonrasında size sıkıntı oluşturabilir ve sağlık problemlerine yol açabilir.

Gece müzik dinlemek zararlı mı? sorusunu cevaplayacak olursak insanın şuuraltı için de zararının olduğunu söyleyebiliriz. Biz uyuduğumuz zaman dinlemekte olduğumuz müzik, yabancı müzik olursa bu durum daha da vahim bir hal alır, biz istemeden şuurumuza yerleşir ve farkında olmadan (Hıristiyanlık, inançsızlık telkini ve maneviyattan uzaklaştırma vb.) buna benzer telkinler istemeden bilinçaltımıza yerleştirilir.

Uyurken Müzik Dinlemek Zararlı mıdır?

Uyurken müzik dinlemek düşünüldüğünden çok daha zararlıdır. Sağlığınız için çok tehlikeli olan kulaklılar uyurken yüksek seste dinlemeniz durumunda kulaklarınız bir zaman sonra kalıcı hasar alabilir. Bu durumlarla karşılaşmamak için yüksek kaliteli kulaklık kullanamaya özen göstermelisiniz ve kulak üstü kulaklıklar tercih edilmelidir. Kulaklık ne kadar kaliteli olsa bil yüksek seste müzik dinlemeniz uyuduğunuz zaman kulağınız için zararlıdır. Dünya Sağlık Örgütü 60-60 oranını önermektedir. Yani 60 dakikadan uzun süre boyunca kulaklıkla hiçbir şey dinlememeli ve ses oranının en yüksek sesin yüzdesi 60 olmalıdır. Bazı zamanlarda kişiler istemeden kulaklık ile uykuya dalmaktadır. Daha çok gençler bu gibi durumlar ile sık sık karşılaşmaktadır. Fakat bu kulağınız için çok büyük bir travma olmaktadır, çünkü bu şekilde uykuya daldığınız zaman kuşağınız yaşlanmaya devam edecektir.

Eğer yüksek ses olan bir ortamdaysanız kulağınızı koruyan özel kulaklıklar kullanabilirsiniz. Pahalı ve yüksek kaliteli kulaklıklar diğer kalitesiz kulaklıklara göre daha az tehlike taşımaktadır. Bu neden ile de her zaman çok yüksek kalitelerde olan kulaklıkları tercih etmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir