Ventolin Nedir?

Ventolin

Etkin madde olarak salbutamol içeren ilaç özellikle akciğerlerde yarattığı rahatlama dolayısıyla solunum sistemine dayalı rahatsızlık yaşayan insanlar için kurtarıcı olarak adlandırılmaktadır. Sağladığı etkiyle akciğerlerde hava kanallarında bulunan kasları gevşetir, hava giriş çıkışını rahatlatır ve solunumu daha iyi bir hale getirir. Ventolin özellikle kronik bronşit, astım, nefes darlığı, hışırtılı solunum gibi hastalıkların krizlerini hafifletir ve kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) için rahatlatıcı etkiye sahiptir.

Ventolin

Ventolin Hakkında Genel Bilgiler 

            Ventolin, Glaxo Smith Kline İlaçları San. Ve Tic. A.Ş. tarafından üretilmekte olup normal reçeteli bir ilaç statüsünde satışa sunulmaktadır. İlacın eczanelerdeki satış fiyatı 7.09 TL’dir. Ventolin karton kutu içerisinde 100lük tablet blister halinde bulunmaktadır ve selektif beta2adrenerjik reseptör agonistleri adı verilen ilaç grubunun kapsamında üretilmektedir.

Ventolin Kullanımından Önce Bilinmesi Gerekenler

  • Ventolin’in etken maddesine ya da bileşenlerine dair herhangi bir alerjiniz varsa kullanmanız önerilmemektedir.
  • İlaç düzenli kullanımdan ziyade ani gelişen krizler için rahatlama amacıyla kullanılmalıdır ve düzenli kullanımı önerilmez. Eğer ilacı çok sık aralıklarla, dozundan fazla kullanmaya başlarsanız mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Bu durum hastalığınızda olumsuz bir gelişmenin olduğunun habercisi olabilir.
  • Yüksek tansiyonunuz varsa veya tiroid beziniz fazla çalışıyorsa ya da şeker hastasıysanız ilacı almadan önce bu tarz bilgileri doktorunuzla paylaşmaya özen gösteriniz.
  • Kalp ve damar hastalıklarına dair herhangi bir hastalınız varsa ve ilacı kullanmanızdan sonra göğüs bölgenizde ağrı hissetmeye başladıysanız, ilacın kullanımını bırakmalı ve en kısa sürede doktora görünmelisiniz.
  • Ventolin içerisindeki bileşenlerden dolayı kullanımınıza bağlı olarak kanınızdaki potasyum seviyesinde ciddi azalmalar görülebilir. Bunu kontrol altında tutabilmeniz için düzenli olarak kanınızdaki potasyum seviyesinin izlenmesi gerekebilir.
  • Hamilelik, emzirme ve araç kullanımı gibi durumlar söz konusu ise öncesinde doktorunu bilgilendirmeli ve ilaç kullanımı sırasında daha dikkatli olmaya çalışmasınız. Herhangi bir anormal durumla karşılaştığınızda mutlaka ilaç kullanımını bırakmalı ve doktorunuzdan yardım istemelisiniz.

Ventolin’in Olası Yan Etkileri

İlacın kullanımına bağlı olarak bazı kişilerde görülebilen yan etkiler arasında görülme olasılığı sık olanlar titreme, baş ağrısı, kalp ritminin hızlanması (Taşikardi), kas krampları ve çarpıntıdır. Kandaki potasyum seviyesinin düşmesi (Hipokalemi) ve kol ve bacak damarlarında genişleme (Periferik vazodilatasyon) de seyrek olarak görülebilen yan etkilerdendir. Bunlardan herhangi biriyle karşılaşmanız durumunda ilacı bırakmanız ve doktorunuzla iletişime geçmeniz önerilmektedir.

Ventolin’in Kullanımı

İlacın genel olarak önerilen şekli günde 3 veya 4 kez olmaz üzer 4 mg olanlarından ibarettir. Ancak hastalığınızın şiddetine bağlı olarak doktorunuz uygun görmesi durumunda doz artırımı veya azaltılması söz konusu olabilir. Doktorunuz talimatı dışına çıkarak aşırı doz kullanımı yapmayınız ve de aynı şekilde almadığınız herhangi bir dozu telafi etmek için çift doz kesinlikle almayınız.

Doktorunuz önerisine bağlı olarak Ventolin erken doğum sancılarını hafifletme amacıyla da kullanılmaktadır ancak bu konuda doktorunuzun tavsiyelerine öncelik vermeniz gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir